מגרש הרוסים, ירושלים - החזקה וסחר באמל"ח, סכנה לבטחון האזור

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
נורה אורלוב, חגית שלונסקי (מדווחת)
Feb-7-2008
|

 

מגרש הרוסים, 7.2.08


השופט: סרן נפתלי שמולביץ

שוטר/חוקר: רס"מ יצחק יעקובוף (לקראת סוף הדיון בתיק האחרון השוטר התחלף: רס"ר אבי קדמי)

קלדנית: חדשה, נעזרה תחילה בקלדנית נוספת

מתורגמן: תרגם לפעמים, החוקר והסנגורית עוזרים בתרגום


הדיון התחיל ב11:30 והסתיים ב  13:30 לערך. הובאו לדיון 9 תיקים . שניים מהעצירים היו מנועי פגישה עם עו"ד והדיון בתיק שלהם התנהל, כנהוג, פעם בהעדר העציר ופעם בהעדר עורך הדין.

שני עורכי דין המייצגים כמה מהחשודים המובאים היום לפני שופט (פיראס?), איליא תיאודורי) לא הגיעו לדיונים ונראה לי שהחשודים שהם מייצגים קיבלו מהשופט "הנחות" קטנות יותר מאלה שניתנו לחשודים שעורך דינם היה נוכח.

בידנו פרוטוקול של הדיון עליו בחרנו להרחיב את הדווח וחשוב לציין שיש בו טעויות רבות ואי דיוקים. אך בעיקר חשוב לומר שיש גם פרטים ממהלך הדיון שחסרים במכוון. הם תוקנו ונערכו על ידי השופט כשהכתיב לקלדנית. על כך להלן בסיכום הדברים כפי ששמענו אנו  בביה"מ והשלמנו פרטים מתוך הפרוטוקול הכתוב.


- מחמד זיאד חדר עביד צבארנה  ת.ז. 917739324   מיוצג על ידי עוה"ד  אחלאם חדד (נשכרה באופן פרטי).

נעצר ב3.2.08 ומאז נחקר ומכחיש את המיוחס לו. במהלך הבוקר נערכה לו בדיקת פוליגרף אך תוצאותיה עדיין לא הוכנסו לתיק.

החוקר מבקש להאריך את המעצר למשך 18 ימים לצורך המשך החקירה.

בתשובה לשאלות הסנגורית בדבר החשדות נגד העציר עונה החוקר  "פעילות נגד בטחון האזור, אחזקת אמל"ח וחשד במעורבות בפיגועים". ועוד מפרט החוקר לבקשת הסנגורית  ואומר שמדובר בשני פיגועים.

מסתבר שהסנגורית  ייצגה את צבארנה כשנאשם ב 2006  בהשתתפות בתקיפה של חיילים ובגניבת נשקם, הורשע במשפט וריצה את עונשו במאסר של 22 חודשים שנפסקו לו. תגובתה לחשדות שמועלים עתה בדבר מעורבות בשני פיגועים נמרצת ביותר :"לא שופטים פעמיים על אותה עבירה". החוקר נאלץ להסכים עם קביעה זו ומבקש לתקן את דבריו והקלדנית מתבקשת ע"י השופט למחוק ולתקן. בפרוטוקול רשום שהמעצר הנוכחי הוא בגין פיגוע שהיה בינואר 2008 ושיש קשר בין שני הפיגועים. הסנגורית מבקשת לדעת אם יש ראייה לכך שיש קשר. החוקר: אני מנוע מלפרט...בשלב מוקדם של החקירה  כל שנדרש להארכת מעצר הוא ראיות לכאורה...במהלך החקירה נגיע לראיות מוצקות יותר...וכו'

מתוך הפרוטוקול:

הסנגורית : לצורך מה אתם צריכים 18 ימים?

חוקר: לצורך חקירה

סנג': את מי לחקור? 

חוקר: יש פרוט בדו"ח הסודי

.......

סנג': לא מספיקים 4 ימים שהוא כבר בחיקרה?

חוקר: מטרת החקירה היא אחת ויחידה: להגיע לחקר האמת ותו לא.

בסיכום קובעת הסנגורית שהעילה להחזקת החשוד במעצר היא השערה של המשטרה או  השב"כ  בדבר קשר בין החשוד ובין הצעירים שחשודים בביצוע פיגוע , אך אין כל ראייה לכך. החשוד מכחיש קשר עם אותם אנשים שמעורבים בפיגוע בו מדובר. המשך המעצר לעוד 18 ימים - לטענתה - נועד לשבור את רוחו. לאחר ארבעה ימי חקירה מבקשת הסנגורית חלופת מעצר בתנאים מגבילים וכשתהייה ראייה של ממש הקושרת אותו לחשד  ניתן להזמינו לחקירה בשנית. לחילופין, מבקשת, להגביל את תקופת המעצר.

השופט : .....מסכים עם הסנגורית באשר לאורך תקופת המעצר אך חולק עליה באשר לעצם נחיצותה.......מורה על המשך מעצרו של החשוד ב 8 ימים עד לתאריך 14.2.08

בקצרה על 5  עצירים אחרים:


- צבתא סבאח : נעצר ב 16.1.08 ומאותו יום מנוע מפגישה עם עו"ד (למעלה מ20 יום). בהארכת המעצר הראשונה ייצג אותו עו"ד מאמון חאשים. המשפחה שכרה את אחלאם חדד המייצגת אותו היום. החוקר ביקש הארכה ל11 יום. איננו יודעות מה החליט השופט.


- יאסר עבדאללה.מאזור בית לחם. סניגורו פיראס - שאינו נוכח - נתן את הסכמתו בשיחת טלפון בבוקר להעביר את התיק לתביעה.  החוקר מבקש הארכת המעצר ל 11 יום נוספים. השופט שואל לשם מה הארכה אם הסתיימה החקירה, אך בלא לחכות לתשובת החוקר מאשר השופט את המבוקש:11 יום ומוסיף "אך יש לפעול, אם הדבר יתאפשר, להעבירו לעופר".


- סאלח אבו גאליה . מיוצג בידי עו"ד מאמון חאשים. הסכמה ל 11 ימים נוספים עד ל 17.2.08  לצורך העברה לתביעה להכנת כתב אישום.


- אשרף שמסנה. עו"ד פיראס שמייצגו אינו נוכח. נמסר לו טלפונית בבוקר שהחקירה מבקשת עוד 28 ימי מעצר. בהעדרו מחליט השופט על 22 ימים . עד ל 28.2.08 .


- מוהנד דארוויש. מבית אור. עורך דינו אינו נוכח. החוקר מבקש הארכה ל 28 ימים. השופט קובע 26 - אחרי שבודק בלוח שמועד זה הוא יום שני, 3.3.08

------------ 

13.2.08: תוספת לדו"ח

מחמד זיאד חדר עביד צבארנה (ת.ז. 917739324 ) שמעצרו הוארך בדיון עליו דיווחנו עד ה 14.2.08,
שוחרר ממעצר ללא תנאים ביום ראשון ( 10.2 ). לא נמצאו ראיות לשותפותו בפיגוע.

על כך נודע לנו היום מפי עורכת הדין אחלם חדאד.