בית איבא, ג'ית, עזון, יום א' 4.11.07, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
אליקס וו., סוזן ל. (מדווחת)
Nov-4-2007
|
Afternoon
Seriously? Does this make us safer?

  סיכום:

כח העמידה של הפלסטינאים לא מפסיק להפתיע אותנו כל שבוע מחדש במסעות שלנו ממקום למקום בשטחים הכבושים, בהקשיבנו לאנשים שאנחנו מכירים ולכאלה שרק עתה פגשנו. תכונת ה"סומוד" היא התכונה שמאפשרת לפלסטינאים להמשיך ולהתמיד. היא שמאפשרת לאבו גאתם ומשפחתו להתמודד עם הבעיות שנובעות מהמחסור הכלכלי כשלאורך השנים ראינו איך יכולת ההשתכרות שלו הופכת לכלום. היא עוזרת לנהגים שעוברים במחסום ענבתא להתמודד עם הדרישות שבאות וחולפות לפי גחמות הכובש. היא עוזרת לרוב הפלסטינאים להמשיך ולהיות אדיבים ומנומסים. גם לעובדי המועצה של טולכרם שמתקינים חשמל ליישוב קו התפר של ג'ובארה ואפילו להיות עליזים לנוכח המצוקות המחרידות. 

14:35 בית איבאהעבודות של הרחבת ו"שיפור" המחסום נמשכות אם כי לא כשאנחנו במקום. משאית עם לוחיות זיהוי ישראליות, חונה במעבר הולכי הרגל שמגיעים מדיר שאראף. שני פועלים ישראליים מעשנים , אוכלים במבה או חטיף אחר, ואז ניגשים להחליף את החולצות שלהם. גג מתכת חדש בהקמה. הרבה שברי מתכת בכל מיני גדלים פזורים מסביב למחסום : אידיאלי שמישהו ייתקל וימעד.

ושוב הפתעה: החיילים במחסום לא עובדים ביעילות ולא באדיבות. כשאנחנו מגיעות 3 חיילים עוסקים בבדיקת התכולה של אחת העגלות. אוטובוס של טאניב ממתין לפחות 5 דקות בצומת קוסין.הקצין י' מיד ניגש אלינו ואומר לנו לעמוד מאחורי משהו, לא ברור מאחורי מה, אבל ברור שזה לא יאפשר לנו לראות מה נעשה. אנחנו ממשיכות לעשות את מה שאנחנו אמורות לעשות. 

14:45 5 חיילים בודקים משאיות ואת תאי המטען של מכוניות. 3 חיילים, כולל י', עומדים ליד השולחן לבדיקת תיקים של הולכי רגל. 10 חיילים סך הכל במחסום שהוא לא כל כך עמוס בשלב זה. 6 רכבים בכיוון לשכם, אחד מהם אמבולנס שנושא את השלט "צורכי חירום רפואיים". תכולת האמבולנס נבדקת בקפדנות. 

14:50 שני חיילים בודקים מיניבוס. שוטרת צבאית עומדת בחוץ, משוחחת בטלפון כשבידה רשימת מבוקשים – רשימה שכבר נבדקה על ידי אחד החיילים. ברוב הזמן חמשת החיילים שבודקים את הרכבים עומדים כשהם מפטפטים וצוחקים. בשאר הזמן 3 חיילים בודקים את תא המטען של אוטובוס. 

15:00
3 חיילים בבקורת הולכי הרגל עומדים עם הגב להולכי הרגל שמגיעים מדיר שאראף. הולכי רגל אלה מנצלים את ההזדמנות ועוברים ללא בדיקה. 

15:15
כשאנחנו מתרחקות מהמחסום , ג'יפ האמר עם נהגת שבפיה סיגריה עובר במהירות. 

15:30
 צומת ג'ית (בדרך לחווארה) – מכונית משטרה כחולה בצד הדרך. 

16:15 ליד קדומים – הרבה תנועה על הכביש שמגיע ממערב. כשאנחנו מתקרבות לעיקול הכביש שליד "ההתנחלות" המיניאטורית, אנחנו רואות רכב משטרתי גדול, 2 מכוניות משטרה בחלק הצפוני של הכביש, הרבה שוטרים כחולים, ועל המדרון שמוביל לבית למעלה – 2 ג'יפים של מג"ב ואנשי מג"ב. אולי מתרחש פינוי? אנחנו נזכרות שקונדוליסה רייס היום בירושלים. 

עזון: הכפר סגור. אבני הבטון הענקיות חוסמות את הגישה והרווחים בין אבן לאבן צרים מדי למעבר מכוניות. על מנת לצאת מהכפר על הרכבים לנסוע קילומטר אחד מערבה. זו חזרה על מה שראינו בעבר ומה שנמשיך לראות.