בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, יום ה' 7.2.08, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email

 14:40 מרדה
שער ראשי פתוח, כל הפתחים האחרים סגורים בתלתליות.
זיתא - שער ראשי סגור בלבני בטון גדולים.


14:45 מחסום זעטרה (צומת תפוח) 
 6 כלי רכב ממתינים לבדיקה מצד מערב. עמדת בדיקה אחת. מכיוון צפון (שכם/חווארה) ממתינים 46 כלי רכב לבדיקה. אנו פונות למוקד ההומניטרי.  ע' מבטיח לבדוק אם אפשר לזרז את התור.

14:53 - מחסומי  בורין (יצהר) - שניהם אינם מאוישים, כך גם בחזור.


14:54 מחסום חווארה 
מבט מכיוון מסלול כניסת הולכי הרגל  לשכם מאפשר לראות את דלת הצינוק הנעולה, פלסטיק ירוק צמוד לרשת הברזל (שאיפשרה קודם לראות מה קורה שם) פתח קטן בפלסטיק יוצר חלון קטן וגבוה יחסית - אינו מאפשר לראות  אם מישהו נמצא שם. חייל עם רובה שלוף שומר על הדלת הנעולה במנעול. אחר כך הוא הולך משם. לרגע הציץ ראש (ראו תמונה) וכך אפשר היה לראות  שמישהו מעוכב שם. אין את מי לשאול מה חטאו של המעוכב. אחר כך ראינו את ר' נציג המת"ק, שרוב הזמן עמד בסמוך לתור הצדדי  ורק  לקראת עזיבתנו התקרב אלינו. כשנשאל מדוע הבחור מעוכב הוא ענה "מסיבות

בטחוניות". המעוכב לא נראה בשנית מאז בואנו ור' לא ידע לומר מה בדיוק אירע עמו. מכיוון שלא ראינו רכב צבאי שבא לקחת אותו  אנו מקוות שהוא שוחרר.

שלוש עמדות בדיקה לצעירים. מגנומטרים מצפצפים חזק. אנשים נפלטים החוצה דרך הקרוסלות, בידיהם חגורותיהם בעלות אבזמי המתכת. היום, לפני שנבדקו, הם נדרשו לעמוד במרחק מדלת הכניסה (לכל עמדת בדיקה). חיילת מ.צ  בעמדת הבדיקה האמצעית צועקת באופן קבוע, לא ברור למה.

 תנועה ערה של אנשים במחסום. היום חוזרים הסטודנטים  הביתה  במקום  ביום רביעי. יש רכב שיקוף חפצים.  יש כלבנית עם כלב שבודקת איתו את הרכבים במסלול היציאה משכם. הנוסעים מחכים בחוץ.

התעודות  שלהם נבדקות. רק לאחר שנבדק הרכב מאפשרים לנוסעים לחזור למקומותיהם ולהמשיך. אי אפשר לראות כמה כלי רכב  מחכים לבדיקה ביציאה משכם.

במסלול הרכבים הנכנסים לשכם אין עומס.


16:11 מחסום בית פוריכ
אנחנו יורדות מהרכב, מפקד המחסום בא ואומר שעלינו לעמוד שם, כלומר ליד השלט האדום. זהו : ככה הוא החליט. כבר לא אחרי הקו הלבןinfo-icon אלא רק במקום ההוא בלבד. את המפגש עם מפקד המחסום והניסיון לדבר איתו תוכלו לראות בסרט הוידיאו שצילמנו.
ה"'נחמה": משם אנו רואות ש נ י  מ ס ל ו ל י  בדיקה  פעילים לכלי  הרכב:  כמעט אין רכבים ממתינים משני הצדדים, וגם אין כמעט אנשים בסככה משום שהמעבר יחסית מהיר.

קיבלנו פרטים מבחור המעוכב תמיד במחסומים והעברנו אותם לטיפולו של אסף פלד מהאגודה לזכויות האזרח.


תושב בית פוריכ מתלונן ששעות פתיחת המחסום לא רשומות בשום מקום ואי אפשר לדעת מתי להגיע, האם ב חמש או בחמש וחצי בבוקר.  כשדיווחנו למוקד אמר לנו ב' שבמקרה כזה צריך להתקשר אליהם בזמן אמת, אך האיש כבר הלך..  פנינו אל צידקי  הדובר  שהבטיח לטפל בדבר.


בקשר לבידול:

ב' מהמוקד אומר שהבידול כמו אתמול, כלומר גברים מגיל 16 עד 35  מצפון השומרון לא יכולים לרדת דרומה. לשאלה מאיזה מחסומים לא יכולים לרדת דרומה הוא לא ידע להשיב במדויק. צידקי  ענה: מכל המחסומים שמובילים דרומה..


17:27
שני האמרים חונים על הכביש הראשי בכניסה לביתא.


מחסום זעטרה - 5 כלי רכב ממתינים מכיוון צפון, 3 עמדות בדיקה פעילות.

מכיוון מערב - 27 כלי רכב ממתינים לבדיקה. עמדת בדיקה אחת.


כיף אל חארס (מימין, מזרחית לחארס) קצת לפני תחילת האוטוסטרדה, ג'יפ צבאי עומד עם אורות מהבהבים.