דרום הר חברון, צומת זיף

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
מירה ב'  (מדווחת), מוחמד (נהג, ומתרגם)
Sep-22-2016
|
Morning

 

8:00 11:00

מטרת המשמרת: פעילות יצירה בעונת מסיק הזיתים בגן של אמל (צומת זיף).

 

הגן ממוקם בכפר זיף, שהוא, כנראה, כפר עם מודעות פוליטית ניכרת. כפי שכבר סיפרנו בעבר, הגן שייך לגננת אמל, שהקימה אותו על חלק מביתה. הורי הילדים כאן משלמים סכום כלשהו (קטן) עבור ילדיהם, סכום שכמובן אינו מספיק להקמה וניהול של גן. בעבר הביאו חברותינו צעצועים, סככה, צבע ועזרה חומרית אחרת לאמל.   אמל ממש משוועת לעזרה חומרית, אבל עד עתה לא קיימנו פעילויות משותפות. במצב הפוליטי המתוח בדרום הר חברון, ובפרט בכפר כמו זיף הגובל ביאטא, אפשר להבין את היחס האמביוולנטי אילינו, שיש בו גם לא מעט חשדנות. הפעילות הפעם מתואמת עם אמל – כלומר היא ביקשה שנבוא. 

הגענו ישירות לגן של אמל בצומת זיף. בגן שתי כיתות לפי גילים: גילאי 4 ו-5. הפעילות מתנהלת בשני חדרים לא גדולים. בחדר של הילדים הקטנים יותר יש שולחנות המוצבים במרכז החדר ויוצרים ריבוע גדול שסביבו יושבים הילדים. בחדר של הילדים בני ה-5, הילדים יושבים בזוגות מאחורי שולחנות המסודרים בשורות (כמו בבית ספר). מלבד שני החדרים, יש גם חדר כניסה לא גדול שהוא ריק וקירותיו "קירחים" ולא מסויידים. ויש גם חצר, עם מספר מתקני שעשועים, ריצוף וסככה. הפעילות שלנו תתנהל בחדר של הגדולים. מלבד אמל ישנה רֶנֶה, בחורה צעירה ופעלתנית.

היצענו לאמל, בזהירות, לארגן את השולחנות כיחידות משולבות, כך שייווצר חלל נוח יותר לעבודה ולתנועה, וגם ישרה אווירה יותר נינוחה. היא הסכימה. אולם היה ברור שעל ישיבה משותפת על מחצלת (או שטיח שיש להם), אין מה לדבר.

אמל סיפרה סיפור כלשהו, הקשור לנושא של גידול עצי זית, תוך שהיא מפנה את הספר לילדים, מידי פעם. הייתה השתתפות יפה של הילדים, למרות הריחוק והקושי לראות. הפעילות כוללת הדבקה של גיזריי עלים וזיתים מנייר ומבד סול, וכן הדבקה של עלי זית, צביעה, והדבקת נייר קרפ חום, על שרטוט של עץ זית, המודפס על דף גדול (A3). אמל לא הסכימה לשלוח ילדים להביא אדמה מבחוץ, לצורך הדבקה. הפעילות התקבלה בהתלהבות על ידי הילדים, ובמעט פחות התלהבות על ידי אמל. באופן כללי, ברור שאין פעילויות יצירה מסוג זה בגן. הילדים, מעולם לא השתמשו בדבק פלסטי או במספריים, וככלל, יש דאגה יתירה מצד הצוות לשמירה על ניקיון הגן. גם הצילומים שעשינו התקבלו בחשדנות. יש צורך בפעילויות ובביקורים נוספים, על מנת להפיג את החשדנות, אולם אנחנו נחכה להזמנה מצד אמל. לסיום הפעילות תלינו את הציורים באופן מאולתר, מאחר והגן אינו מאורגן לתליית ציורי ילדים.

לסיכום: אמל מצפה לתרומות – צבע לקירות הגן, ציוד לפעילות בגן, וכן, תרומה לסככה או גגון ביציאה מהגן.

המשכנו לאום-אל-ח'יר. לבדוק מה שוקם לאחר ההריסות. הקרוון שיועד לגן הילדים לא ניבנה. בשלב זה אין גן.

  

תמונות מהפעילות: האלבום של ה-22.9. בארכיון הגנים:

   https://photos.google.com/u/1/albums