תוואמין - התנכלות אלימה של מתנחלים

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
סמדר ומיכל (מצלמת ומדווחת)
Jan-26-2021
|
Morning
מערת המגורים של משפחת מור בתוואמין
פתח מערת המגורים של משפחת מור בתוואמין

בעקבות כתבה שכתב פעיל שלום על המתרחש נסענו לתוואמין, מקום הנמצא מזרחית לסוסיא. מזל שמוחמד השיג רכב 4×4 ויכולנו להגיע לשם. שם גרה משפחת מור שחזרה לגור במערות המשפחה, כי שם אדמתם עם כרמי הזיתים ושם שטחי המרעה. בהמשך למה שסיפרתי על המשפחה לפני כחודש ליד א-תוואני ושבועיים אחר כך נורה בנה הרון ע"י  חייל במאבק על גנרטור מצ’וקמק ושוכב משותק לחלוטין בחברון, גם פה נמשכים הניסיונות לגרשם מאדמתם. המתנחלים פעילים ביותר בנושא. הצבא שומר עליהם במיוחד כמובן ומגבה התנהגותם. הגענו למערת המגורים של משפחת מור. לאחר כמה דקות של הסתגלות לחשכה ולריח העשן, ישבנו עם האנשים. הם סיפרו שהיו פה עשרות שנים. הגבר, שנראה כבן 60, אומר שבמערה הזאת נולד וכאן חיו גם הסבים. ב-2001  נהרג באזור מתנחל. הצבא, בלי לחקור, ירה והרג את בן דודו שלדבריו לא הוא הרוצח, ואז הוכרז האיסור כשטח צבאי סגור וכל המשפחה כ-60 איש גורשו. המערות נהרסו והם עברו לאימנזיל שליד מחסום מצדות יהודה.  ב-2011, לאחר מאבק משפטי ממושך, נפסק שזכותם לחזור ולגור במקום  בסמכות וברשות ויש להם בנוסף לקושאן גם אישורים מהמדינה.

אבל את המתנחלים זה לא מעניין והם באים מסוסיא וממצפה יאיר, מנסים לגרשם, מתפללים, רוקדים וצועקים:

לכו מכאן! זה לא שלכם! זה שלנו! זאת האדמה שלנו 2000 שנה!

בפעם הלפני אחרונה, לפני כשבוע, שוב נכנסו למערה שברו את הדלת והרסו כל מה שניתן. האדם המדבר איתנו גם מספר שהייתה כתבה בערוץ 12 ובה התגאה איש סוסיא שהם הישוב היחידי באזור שאין לו גדר

והם לקחו כבר 4000 דונם מהפלסטינים. רק משפחת מור נשארה כסכין בגרונם וגם אותם יגרשו מאדמתם

ויקחו הכל.

האדם אומר לי:

אמרתי לצבא אני לא אזוז מפה. מפה רק לקבר תיקחו אותי.

 

כשיצאנו משם הגיעה משטרה. לדברי האנשים המשטרה הכחולה מתנהגת אתם בסדר. באו לראות מה המצב מכיוון שראו שם התקהלות על הגבעה השוממה הזאת הנשקפת אל בתיה המעתירים של ההתנחלות המשגשגת, סוסיא. אנחנו לא התעמתנו אתם מטוב ועד רע. המתנחלים באו שוב אתמול בערב, מדליקים מדורות שרים ומתפללים.

 

משם נסענו לאבו סאפי הגר בעמק למרגלות מצפה יאיר וליד מתנחל בודד בשם ישראל קפלן, כפי שדיווחנו לפני כחודשיים. אבו סאפי אומר שאליו לא מתנכל המתנחל אבל שכנו כל הזמן סובל מתקיפת עדריו ע"י המתנחל וכלביו.

 

הקורונה לא הורגת את הרוע האנושי מסתבר אפילו לא מחלישה אותו.