מחסום חקלאי חדש מדרום לקלקיליה והגישה לתצפית על הכפרים הפלסטינים - נחסמה.

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
אורנית, חנות-משתלה חדשה בדרך לכפר קאסם
הר פסולת הבנין ליד שער האני מסתיר את בתי אלקנה
מחסום קלקיליה החדש
מבט קרוב יותר על מחסום קלקיליה החדש
משאית עמוסת עצים צעירים יוצאת ממחסום חבלה
באלפי מנשה הדרך למבט הפנורמי חסומה

משמרת במרכז הגדה עם אורחים:
התחלנו את הסיור בהסברים על מובלעת אלקנה והבית של האני. הר פסולת הבניין שתפס את מקום מטע עצי הזית כבר מסתיר לגמרי את הבניינים. דרך עפר מובילה כנראה לפיתוח עץ אפרים.

משם, המשכנו למחסום אורנית, הסגור לתמיד, עם הסברים על חומת ההפרדה, ולחממות של תושבי עזון עתמה שנלכדו מעבר לחומה, בדרך לכפר קאסם.

דרך כביש 444 הגענו לכביש 55, המשכנו דרך עזון למחסום חקלאי פלאמיה צפון (914) הנפתח ב-13:15. היה מוקדם מדי, נסענו עד מחסום ג'יוס צפון (935) עם הסברים על הגדר שהוזזה מערבה בעקבות בג"ץ ועל החקלאות המגוונת שאפשר לראות במשולש הקרקע שהוחזר. חזרנו ל914. לא היו אנשים או רכבים שחיכו לעבור מערבה. החיילים הגיעו בזמן וכשפתחו את השער שאלו מי אנחנו , מה אנו עושים כאן ואם בכלל מותר לנו להיות כאן, הסברתי. עברו חמישה טרקטורים עם עגלות, משאית אחת וכמה חקלאים שהצטרפו לטרקטורים, כולם מכפר ג'מאל ופלאמיה, אמרו שאין הרבה עבודה. כעבור רבע שעה השערים נסגרו.

הגענו בזמן למחסום חקלאי חבלה, הנפתח 14:00-14:20 כל הדרך שהפכה מאד צרה עם רכבים חונים, הייתה עמוסה ברכבים, בעיקר לכיוון ישראל, עם צמחים מכל הסוגים.

 חבלה, חורשה על משאית

כולם עברו והחיילים התחילו לסגור את השער בצד חבלה, כשהגיע צעיר על אופנים, להפתעתי המשיכו בנעילת השער, והוא בנסיעה, וממש על ידם עבר עם אופניו בפרצה בגדר, ממש צמודה לשער. אף אחד לא בזבז זמן.

יום קודם שמעתי שנפתח שער חדש מדרום לקלקיליה. נסענו אחרי הרכב הצבאי, פנינו מערבה ב-555 ובכיכר הקטנה הכביש חדש ימינה שהפך מהר לדרך בוצית, עצרתי בצד, לא בטוחה אם להתקדם. הטלפון מצלצל, זה ע' מהמשתלה, ראה אותי חולפת והסביר שיש להמשיך ברכב, כי זה רחוק. לא יכולנו להיענות להזמנה לקפה...והמשכנו עד המחסום. האורחים יצאו מהרכב כדי שאצמד לשיחים, ועוד לפני שיצאתי הם כבר היו בחקירה. ליזה סיפרה אח"כ שהחיילים אמרו שאסור להם להיות שם - שטח צבאי סגורinfo-icon והיא ענתה שהבינה שזה שטח C ולכן אין בעיה.

החיילים אמרו שהמחסום לא חדש, רק מי שמפעיל אותו. שאני מסתכנת, ושמזל שעוד לא קרה לי כלום, ושאסור לי להיות שם כי זה מסכן את המדינה, כי אני רואה את המתקנים שלהם "מהצד האחורי". שאלתי מה בדבר הפלסטינים שעוברים שם, הסבירו שהם עוברים מהר. שאלתי אם אפשר לצלם, בסוף אמרו: עשי מה שאת רוצה, וחזרו לשער.
עברו כמה רכבים. הבנו אח"כ שהשער שימש את הצבא לפעילות מבצעית בקלקיליה, לפני למעלה מחודש הוחלט לפתוח אותו לבעלי הקרקעות והעובדים החקלאיים, זה מקל עליהם מאד. בחבלה, שם קוצר זמן הפתיחה.

אח"כ יכולנו לעצור לזמן קצר במשתלה של ע' ואח"כ התכוונתי להראות לאורחים את הכפרים שהיו במובלעת אלפי מנשה, ולהפתעתי הדרך נחסמה. סיימנו את הסיור בערב א-רמאדין.