ענבתא, קלקיליה, יום א' 8.3.09, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
אליקס וו', סוזן ל' (מדווחת)
Mar-8-2009
|
Afternoon

 12:05 חבלה

עשר דקות לפני זמן הסגירה ויש ארבעה חיילים שעומדים במקום, כאשר משאית או שתיים עוברות, אולם למשאית אחרת אין מזל והיא נשלחת חזרה.

12:45 קלקיליה

זרם קבוע של כלי רכב נע בשני הכיוונים - אין בדיקות ובמקום יש רק שני חיילים! הם מוכנים לומר לנו ששניים האחרים אוכלים "בכל זאת - זה זמן צהריים".

אכן הם נמצאים בתוך האוהל הזמני שהוקם בצד הדרך. בצדו השני של הדרך, שם אנו עומדות, הוצבו כמה מאותם דרבנות מפורסמים שאמורים להבטיח שהולכי רגל (ונשות מחסוםWATCHׁׁׁׂׂׂׂׂׂׂׂ) יישארו במקומותיהם ולא יעיזו לצעוד צעד אחד קדימה.

15:00 ענבתא

מעולם לא ראינו את תור הרכב נמשך כה רחוק מעבר לצומת עם כביש מס' 55. יש לפחות 15 כלי רכב מעבר לצומת עם כביש האפרטהייד: עד למחסום הם מהווים מסה כבדה - באומדן זהיר כמאה. גם מכיוון טול כרם יש עומס עצום. אין זה מפתיע כי שום דבר אינו זז, חוץ מבולדוזר ענקי מתוצרת קטרפילר, שעוסק בחריצות בהפיכת האדמה החומה, הכהה והעשירה, של עמק קדמוני זה. מה הוא עושה? כמובן שהוא יוצר מחסום גדול יותר וטוב יותר! עוד נראים בשטח ההרוס למחצה, שהיה פעם אגם קטן עם צמחי מיםinfo-icon ופרחי אביב נפלאים, שני בולדוזרים צבאיים ענקיים ועוד אחד יותר קטן, שאינם פעילים. מצדו השני של הכביש, נהרס חלק ממטע הזיתים ורגבים ענקיים של אדמה חומה נערמים בערימה ענקית.

15:15- רק הבולדוזר זז. שאר העולם במחסום נמצא בקיפאון. שאר העולם מחכה - או ליתר דיוק העולם הפלסטיני של מכוניות ומשאיות, אוטובוסים ומוניות, סמי-טריילרים והולכי רגל מחכים ומחכים. למה? לגודו? לא - אלא לעוד מחסום חדש, מוגדל ומעודכן  עבור הכיבוש הזה שאין לו סוף.  המואזין בכפר שלמעלה משמיע קולו בתוך השקט המכוער של הזירה שלמטה.

מכונית גולף כחולה קטנה - מכונית משטרה פלסטינית - נעמדת כדי לחסום את הרכב המגיע מטול כרם למחסום. לאחר רגע, מופיע ג'יפ לבן של המינהל האזרחיinfo-icon מצד הדרך שם עמד, ושני כלי הרכב מתחילים לנוע, כך שהתור מכיוון טול כרם יכול סוף-סוף להתחיל לזוז. אין בדיקות באף כיוון והסמי-טריילרים, המוניות ושאר כלי הרכב מתחילים לזוז.

15:20 - לאחר חמש דקות מגיע עוד רכב רשמי של המשטרה הפלסטינית, הפעם ג'יפ לבן, מהכיוון השני ולאחריו, לאחר זמן קצר, מגיע עוד אחד. בינתיים מהכיוון השני פורץ ג'יפ צבאי ישראלי את דרכו דרך התור של כלי הרכב המחכים בסבלנות ויוצר עוד עיכובים ותסכול.

15:30 - עכשיו התור לכיוון טול כרם חזר לגודלו המקובל; אולם בכיוון מטול כרם עדיין מתמשך התור מעבר לשדה הראייה שלנו.

בזמן שאנו עוזבות, כדי להמשיך בכביש האפרטהייד, מופיע ג'יפ לבן של המת"ק ופונה לכיוון המחסום, כשמאחוריו רכב כחול של המשטרה הפלסטינית - יש חדש מתחת לשמש!

13:45 ג'וברה

אנו נמצאות כאן רק כי אנו רוצות להמשיך דרך ג'וברה, הכפר על התפר, כדי לראות מה מתרחש בשער מס' 753. עשר דקות של המתנה ושל סיפורים, בעיקר על דברים ידועים (המחסום בא-ראס כבר איננו קיים) ובדיקה אם אכן אנו מורשות; אנו כבר מתייאשות מחיילים שאינם רוצים לדעת או לעשות דבר - עד למשמרת של השבוע הבא; אנו נוכחות לדעת שיש סלעים חדשים ליד השער בצידו של אבו-גאטם ומכשולי פלסטיק חדשים, בתוספת לשער הנעול, לרמזורים ולזרוע המתרומם בצד המחסום.