ארתאח (שער אפרים), מעבר אייל, יום ד' 7.4.10, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
נור וסנאית, מדווחת
Apr-7-2010
|
Morning
Seriously? Does this make us safer?

ארתח מעט לפני 04.00 
כרגיל, היה תור ארוך עד מאוד שהמתין לפתיחה.  קבוצה גדולה יחסית של נשים המתינה בצדי התור הראשי מאחורי הגדר, לפני קרוסלת הכניסה לרחבת הבדיקות.  
המחסום נפתח ב-04.00,  בעשר הדקות הראשונות פעלה רק עמדה אחת ולאחריה שתיים, לאחר מכן הופעלו שאר העמדות וקצב זרימת האנשים הואץ מאוד.
4.35 - למשך כ6-7 דקות הופסקו כל פעולות המחסום - הקרוסלות בכניסה לבדיקות וביציאה אל המכוניות  ננעלו, וכן ננעלו הגדרות  המקיפות את רחבת הכניסה למחסום ומפרידות בינו לבין שטח ההמתנה של המכוניות.  עובד הבטחון אמר כי אינו  יכול לומר מה הטעם לכך אבל הדברים יחזרו לשגרה תוך 6-10 דקות. וכך היה.   מכאן ייתכן שזו הפסקת מישמוע יזומה. אחרי הפסקה זו טרטורי הפועלים בכניסה אל שטח הבדיקות הועצמו מעט.  
קרוב לחמש היתה הפסקה נוספת ל-5 דקות לערך - רק באזור הכנסת הפועלים לאזור הבדיקה.
ניסינו לראיין נשים  כדי לשמוע מה דעתן על התור המעורב - גברים נשים. לא הצלחנו, כי נדמה שלא ממש הבינו את הסברינו בעברית -אנגלית -ושפת הידיים, וטענו כי עכשיו טוב יותר (כנראה  שעת הפתיחה, פחות לחץ וגו'); וזו תשובה על השאלה ’איך בכלל? ’.   דווקא איש צעיר, הדובר עברית היטב, ענה לאחר נסיון כושל כזה, כי לדעתו ”טוב יותר שיהיו שני קווים אחד לבחורות ואחד לבחורים שלא ידחפו אותן”.לא ראינו  תפילות (אפשר לשמוע את המואזין מן הגבעה שממול).

אחרי חמש נסענו לאייל
 פגשנו שם את הצוות האחר- שלא ידענו כי יהיה שם, והן נסעו למקומות נוספים.  שהינו שם עד שש וחצי לערך.   לא היו ארועים מיוחדים. כל עת שהותנו קבוצות גדולות וקטנות של אנשים התפללו שחרית. 
אחד האנשים התלונן על התפקוד הלקוי של הקרוסלה הראשונה- כלומר זו המכניסה לבדיקה. כדאי להתלונן על כך בפעם הקרובה ביותר. לא היו אנשי בטחון נגישים לנו באותה עת. מוקדם ייותר נסינו לגשת עד למקום הכניסה של הפועלים לרחבת הבידוק וגם לצלם שם. נקראנו להסוג אחורה על ידי אנשי הבטחון, נור נתבקשה להראות את הצילומים משם, והם טענו שאסור לנו לצלם שם, וכן שזהו שטח “שלהם”, שנועד לענייני אבטחה   ו “מסוכן לנו ’  לשהות בו.