א-ראס, ג'ית, ענבתא, קלקיליה, יום ד' 7.11.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
ענבל ר., רינה צ.(מדווחת)
Nov-7-2007
|
Morning
Seriously? Does this make us safer?

 מעבר אייל, מחסום א-ראס, ענבתא, צומת ג'ית, עזון, קלקיליה

תקציר

 1. הכניסה הראשית לעזון חסומה כבר מעל שלושה ימים, עונש קולקטיבי על יידוי אבנים ע"י ילדים.
 2. במחסום א-ראס המפקד מחליט לעצור אנשים כי הוא חושד בהם במעשים פליליים. הרשויות משחררות אותם לאחר עיכוב ממושך. אחד מהם אף נאזק.
 3. בענבתא "הפסקת חייםinfo-icon" בגלל תדרוך, שנפסקת כשאנחנו מגיעות.
 4. בעיות במעבר הפועלים לישראל במעבר אייל.

מעבר אייל - 6.50

הרבה פועלים מחכים במגרש החנייה להסעות לעבודה בישראל. הם אומרים שהיום היה בסדר ולא חיכו זמן רב בבדיקות. עם זאת יש שתי בעיות במעבר זה:

 1. ביום ראשון בבוקר יש מספר רב מאוד של פועלים, בהשוואה לימים אחרים, ואין פותחים "שרוולים" ועמדות מחשב נוספים. לפעמים הפועלים נאלצים לחכות בתורים שעתיים ויותר.
 2. בימי ששי בבוקר, למרות שמספר העוברים אינו רב, הבדיקות מתארכות מאוד, וזאת מפני שאין מפקדים במתקן כדי לפקח על החיילים (המפקדים יוצאים, כנראה, לחופשה ביום חמישי), והחיילים עושים ככל העולה על רוחם.
 3. בניגוד למעבר אפרים (ארתאח) הפועלים הנכנסים לישראל דרך אייל רשאים לחזור לשטחים  בכל מעבר שיבחרו וזה מקל מאוד על החזרה הביתה. מדוע אי אפשר להחיל את הסידור הזה גם על היוצאים דרך ארתאח?

 

מחסום א-ראס (חווה 8) -7.00-8.10

כשהגענו היו במחסום שישה מעוכביםinfo-icon.

 1. בחור צעיר עוכב, לדברי החייל, משום שנחשד שזייף ת"ז. "כל יום הוא עובר עם תעודה אחרת". לדבריו של הבחור הוא היה בקשר עם הקצין רוני מהשב"כ, היושב במעבר אפרים. הוא היה צריך להפגש איתו ביום שני ולא הגיע למפגש, כי היתה לו עבודה. הוא שוחרר לאחר כ-45 דקות.
 2. שלושה גברים שהגיעו עם ה"זייפן" בדרך לעבודה בכפר שכן, עוכבו גם הם. כשהתקשרנו למוקד לברר מדוע הם מעוכבים - שוחררו מייד.
 3. בחור צעיר עוכב כי "הוא מבוקש" (כך נאמר לנו). משיחה מאוחרת יותר הבנו שחושדים שעבר יום לפני כן עם רכב גנוב. הוא הכחיש. כשעה אחרי שהגענו מפקד המחסום אזק אותו. הוא התלונן שהאזיקים מכאיבים לו, אך דבר לא עזר. למה אוזק חייל אדם שנחשד בגניבה, שזה לא מתפקידו של הצבא? היה לנו רושם שזה נעשה ביוזמתו של מפקד המחסום (סמ"ר ג.). כשצלצלנו מאוחר יותר התברר שהוא שוחרר ע"י המשטרה שהגיעה למקום בשעה 11.00.
 4. הנהג שהביא את ה"מבוקש" למחסום עוכב גם הוא. לדברי המפקד - כי הוא חברו של המבוקש. הלה טען שהוא נתן לו טרמפ בסך הכל. גם הוא שוחרר ע"י המשטרה.

נראה שמפקד המחסום שיחק תפקיד של בלש, החליט מי חשוד ומי לא, עצר, אזק, כמו שריף במערב הפרוע. ואכן במחסומים, במיוחד אלה המרוחקים ומבודדים כמו א-ראס, נוהגים כמו במערב הפרוע, בלי כל פיקוח. וטוב שאנחנו מגיעות לשם מידי פעם.


7.50 - מגיעה מונית. כל הנוסעים מורדים. הכלב בודק את המונית.


ענבתא (עינב) - 8.30

כשהגענו ראינו את תור המכוניות הנכנסות לטולכרם מגיע עד לצומת, ודאי למעלה מ-20 מכוניות. לדברי הנהגים יש "הפסקת חיים" של רבע שעה. ראינו כ-7 חיילים וקצינים מנהלים שיחה בשדה שמאחורי הפילבוקס. איך שהם ראו אותנו נשלחו שני חיילים למחסום והם העבירו את כל הרכבים בשני הכיוונים במהירות וללא בדיקה, ותוך שתי דקות המחסום היה ריק. מסתבר שהיו שם שני קצינים שבאו לתדרך את החיילים, ככל הנראה. כעבור זמן קצר הם עזבו את המחסום, והוא התחיל לתפקד כרגיל.


צומת ג'ית - 10.10 אין חיילים. ג'יפ משטרה עומד בכביש לכיוון חווארה.


 עזון - 10.25(בחזרה מבית איבא)

הכניסה לעזון מכביש 55 חסומה בבטונדות. לדברי עוברי אורח - כבר  -4-3 ימים, כעונש על שילדים יידו אבנים על רכבים בכביש.


נבי אליאס - ביציאה מהכפר לכיוון קלקיליה עומד ג'יפ צבאי ועוצר נהגים לבדיקה באופן אקראי.


קלקיליה
- 10.30

במגרש החנייה הרבה רכבים ישראלים, בגלל האיסור להכניס רכבים אלה לעיר. הנוסעים נכנסים ברכב פלסטיני. ראינו רכב ישראלי שרצה להכנס והוחזר.

במחסום חונה משאית גדולה ופורקת בטונדות  להגדלת המחסום. היא חוסמת נתיב אחד. בנתיב הנותר מעבירים לסרוגין פעם לתוך קלקיליה ופעם מתוך קלקיליה. בשעה שהיינו לא הצטברו תורים ארוכים.