א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, יום ב' 7.1.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
פרנצס ט. רוני ש. (מדווחת) סיון אורחת
Jan-7-2008
|
Morning

 

7.05 מעבר אליהו

תור ארוך של פועלים בכניסה לישראל.נראה שיש בדיקות קפדניות ופתיחת שקיות של הפועלים.

תור קצר יותר של מכוניות ישראליות שגם הם ונהגיהם עוברים בדיקה.


7.10 קלקיליה

הבוקר יש מעט מאד תנועה ולא ברור לנו למה. במחסום יש חילים ולא מג'בניקים והם אינם מרגישים בהבדל וגם לא מוכנים לנדב אינפורמציה נוספת .פלסטיני הקשור למשתלה הקרובה למחסום אומר שאין כל פעילות מיוחדת בקלקיליה אך לאנשים פשוט נמאס מהתורים הארוכים בבקרים ולכן משתדלים להמעיט להגיע למחסום.


07:35  עזון  

 הכניסות הניראות מכביש 55 לעזון פתוחות.


10.10 ענאבתא

אין תור בכניסה לטול כארם.

ביציאה מטול כארם 9 מכוניות אך בזמן היותנו שם התור מאד התארך ולא ראינו את סופו.

אף פעם לא ראינו בדיקה כזאת ביציאה מטול כארם:

על המכונית לעצור במרחק רב מהמחסום, מרחק כזה שעל החיל לצעוק את הוראותיו והנהג לא תמיד שומע את הפקודות , על כל הנוסעים לצאת מהמכונית להרים בגדיהם ולהסתובב במקום ואחר כך להביא את תעודותיהם לחיל, לחזור למכונית, להגיע איתה למחסום, לקבל את התעודות ולנסוע.

10.45 הצטבר תור של עשרות מכוניות , יש מכוניות ומשאיות עם מספר ישראלי שעוקפות את התור וחוסמות את המעבר ,מכוניות של הסהר האדום גם הן נבדקות באופן יסודי מאד,אמבולנס המעיז להתקרב ללא רשות ננזף קשות אך הנהג מצליח לשכנע את מפקד המחסום שיתן לו לעבור ללא עיכוב.

אחרי שתי שיחות שלי עם דליה מהמוקד והבטחות שלה שתברר פתאום הבדיקות השתנו, כלומר ,המכוניות מורשות להתקרב, החיל מציץ בחלון המכונית,שיחה קצרה עם הנהג והמכונית מורשת לנסוע. עדין יש תור ארוך מאד שאי אפשר לראות את סופו ויקח זמן לקצר אותו......כל אותו זמן מכוניות נכנסו (כולל ישראליות) עם בדיקת תעודות שגרתית.

חיל אחד שהה כל אותו זמן במגדל ,מפקד המחסום בדק מכוניות יוצאות מטול כארם כשחיל שני מאבטח אותו עם נשק שלוף

 וחיל שלישי בודד בודק את הרכבים הנכנסים.

11.00 עוזבות את ענאבתא בלב כבד.

בדרך לג'בארה דליה מהמוקד מתקשרת ומדווחת לי שיש התראה חמורה ביציאה מטול כארם ולכן הבדיקות הדקדקניות. אם זו אמת איזה חוסר אחריות להשאיר שם שלושה חילים .


11.15 עוברות את המחסום בג'בארה ללא בעיות אך כשמגיעות לשער הפרחים (ילדים) החילים עוצרים אותנו בתוך השער ומצוים עלינו לדומם מנוע .אנו עושות זאת בתמיהה, מסבירות להם שאנו ממחסום ווטש ורוצות לעבור למחסום אראס או חות וושיגטון בשפתם. אנחנו גם רואות מרחוק שיש שם תור מכוניות מכיוון קלקיליה וגם משטרה כחולה.

תוך כדי ההסברים שלנו לחילים מגיע ג'יפ משטרה כחולה שנעצר מולנו כי אנחנו חוסמות את המעבר והשוטר מתחיל לצעוק עלינו ולאים ברפורט ו"בכלל מה אתן עושות כאן ומי הרשה לכן להגיע לכאן ותסתלקו מיד!!!!! ואם לא הוא יעצור אותנו וכו' וכו'"

ניסינו להסביר לו בשקט רב שאנו חוסמות את התנועה כי החילים " פקדו " עלינו לדומם מנוע אבל השוטר פשוט השתולל וגם החילים הצעירים היו די המומים .לשמחת כולם הגיע ג'יפ צבאי עם סרן רגוע ששלח את השוטר לדרכו(אנחנו זזנו מדרכו...)והציע שנסע לאראס אך לא נפריע לחילים כי יש התראה בטחונית חמורה. זאת כבר ידענו.....


11.30 אראס

מפקד המחסום מציג את עצמו ומבקש שלא נעמוד במרכז הצומת כי יש התראה ואם יש לנו שאלות שנפנה אליו כדי לא להפריע לחילים.הכל בנעימות ובנימוס וכך גם מתנהלות הבדיקות המאד קפדניות אך בשקט וללא התלהמות.

יש כ 10 מכוניות מכיוון טול כארם ותור ארוך שאין רואים את סופו מכיוון קלקיליה. בודקים רק תעודות ,לא מוציאים אנשים מהמכונית אך כל בדיקה לוקחת זמן.

תושבי ג'בארה אינם חיבים לחכות בתור ורובם מוכרים לחילים

11.50 עוזבות בדרך הביתה.