בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, יום ב' 31.12.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
מיקי פ., מוריה פ., סנאית ג. ( מדווחת)
Dec-31-2007
|
Morning

 

 

 

"לחושך" הדיווחים האחרונים מבית פוריק החלטנו להגיע לשם כבר בשעה שש בבוקר.

5.50 - זעאתרה

המחסום מכיוון טול כארם עדיין לא פתוח ואין מכוניות

מחסום זעאתרה מסלול אחד, 3 כלי רכב, החיילים סרבו לדבר אתנו


אין מחסומים בביתא ובורין.

6.10 בית פוריק

 אנשים לא רבים בתור הרגלי ועוברים במהירות רבה.   3-4 מכוניות בתור במגרש החנייה.  החיילים  בודקים את המכונית והתעודה ביסודיות( הנהג צריך לצאת מכלי הרכב ולפסוע עד למרחק מה מהם, ושם למסור את התעודה ולהפשיל את בגדיו העליונים, וכשהיא מוחזרת הוא מתקדם עם המכונית, והיא נבדקת). אבל בסה"כ במהירות- הבדיקה עצמה לא אורכת יותר מ 2-3 דקות למכונית לכל היותר. היא אפילו אדיבה,  אלא שבמשך שתי  הפעמים ששהינו שם היו הפסקות בדיקה ארוכות עד ארוכות מאוד, שגרמו להתארכות זמן ההמתנה.    בין הסיבות העיקריות לכך- בדיקה של מכוניות רק מכיוון אחד, בואה של מכונית צבאית ממוגנת שיושביה פוצחים בשיחות עם החיילים של המחסום, וכיו"ב.
מפקד המחסום  ביקש שנעמוד בקוו הלבן ומשני צדי הכביש, כדי שיוכל  "לחלוש בראייה על הגזרה". אמר שאין לו די חיילים לפתוח את המחסום בשני הכיוונים באותה עת עצמה( ר למעלה- הפסקות).  סייע במהירות לנהג אוטובוס שהת"ז שלו נותרה בטעות במחסום בערב שלפני.   היה שם נהג שאמר כי הרשיון החדש, שהיה לו לשלושה חדשים לתנועה באזור, הוחרם יום קודם לכן בחווארה , והחיילים טענו שהוא מזוייף.  מיקי השקיעה זמן רב בבירור הדבר.

הנה העדכון שלה: "ר. מהמת"ק אמר לי שהוא בעצמו ראה את האישור וזה היה מזויף . סיפרתי לו שהבחור עשה רושם אמין ולדעתי לא שיקר לנו , אך הוא אמר לי אמת שלא ידעתי - הוא אמר שכנראה הבחור שלם כסף כדי להנפיק /לזרז  את קבלת האישור ואותו אדם רימה/ זייף  בדרך שאותה תאר המפקד."אחר כך בחווארה יאמר לנו מפקד המחסום שהרשיון היה מזויף והסביר את שיטת הזיוף.

6.50  חווארה

מעט מכוניות במגרש החנייה. מכונת שיקוף. אין כלב רחרוח. מכוניות נכנסות יוצאות בקצב סביר . אנשים רבים בתור היציאה משכם,בסביבות ה 40. התור למבוגרים ונשים מתקדם במהירות רבה, וגם התור השני סביר ביותר.  אין מעוכביםinfo-icon.  נראה שהחיילים נוהגים באופן סביר  כלפי העוברים במחסום. 

7.25 בית פוריכ

5-6 מכוניות כשאנו מגיעות ולרגע נדמה שהכל  מתנהל כשורה אבל פתאום, עיכוב של ממש,  בשל העברת כלי רכב מן הצד האחר, אחר כך שוב זרימה של התנועה - ושוב עיכוב מתמשך מאוד. הסיבה לכך הייתה  שהובא איש  צעיר אזוק ועיניו קשורות בפלנלית והושם בתא הבטון בצד. מפקד המחסום אמר שהוא הובא על ידי פלוגה אחרת כיוון שנתפס עובר בכביש שאנו נקרא לו  " ללבנים בלבד".     כל החיילים נאספו שם ועד שחזרו לבדוק כלי רכב נתאספה שיירה של ממש, לפי המדידה שלנו הנהגים המתינו בין 25-30 דקות כדי לעבור והתור כמובן גדל עד ל13-15 כלי רכב.  ביקשנו את עזרתו של ר. בהסדרת המעבר.

מיקי ניסתה לעזור לאב שבנו נעצר יום קודם לכן על ידי הצבא, והוא עם חולצה בלבד לעורו. ולא הצליחה.   במת"ק אמרו שאפשר להעביר בגדים רק דרך ארגונים בנלאומיים.  הנה העידכון המאוחר שלה:

"לגבי בגדים לכלואים: ר. אמר לי שבבית המעצר בחוארה דואגים להם לבגדים אוכל חימום ואפילו סיגריות . אם יסכימו במת"ק להעביר בגדים ניתן יהיה להעביר . אני מקווה שאביהם פנה לצלב האדום ולעיריה וטיפל . אנסה להתקשר לאב מחר לשאול מה התקדם בענינם."

8.50 עורטא

 אין מכוניות בכניסה, שלוש מכוניות ביציאה משכם


9.00- חווארה

מגרש החנייה מלא וצפוף. יש דוכני מכירה של מזון ושתייה.  בראשית שהותנו שם אנשים רבים מאוד בתור היציאה משכם- מעל 50 אבל התורים מתקדמים במהירות סבירה. כשעזבנו כמעט שעה מאוחר יותר היו כ20 אנשים בתור בכל רגע נתון.

המכוניות עובות במהירות סבירה לתוך שכם, נבדקות לאט ותר  -3-4 דקות למכונית ביציאה ממנה.  אין כלב.  עוכבו שלושה אנשים צעירים, מבוהלים למדי, שנלקחו אחד אחד לאחר בדיקת תעודה והרמת מעיל  על ידי החיילים  אל מאחורי ביתן בית השימוש הקרוי גם " עמדה הומניטרית".  מאחור עמד גיפ גדול  לא ממוגן.  קודם בתוכו ואחר כך בחדר קטן שדלתו פונה אל אחורי הביתן  נחקרו הצעירים הללו בזה אחר זה, 10-15 דקות לכל צעיר, על ידי איש בבגדים אזרחיים.   לנו נראה שהיה זה נסיון להפוך אותם למשת"פים.


10.10 זעאתרה

יש תור  של  2-3 מכוניות.  אין מכוניות במחסום שממול.

מרדא- מעבר פתוח, זיתא עדיין חסום בבלוקים מבטון.