א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, יום ב' 30.6.08, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
אלישבע א', ציונה ש', יונה א' (רשמה)
Jun-30-2008
|
Afternoon

ג'וברה, א-ראס

13:50 השער הנעול בכניסה לג'וברה נפתח לבקשתנו ללא עיכובים גם בכניסה וגם ביציאה.

בשער הילדים (שער 753 ) שלושה חיילי מילואים מתעניינים בשלומנו מדווחים לנו שפגשו את משמרת הבוקר של נשות מ"ו ואנחנו ממשיכות למחסום הבא.

במחסום בא-ראס  חייל אחד יושב למעלה במגדל השמירה, חייל אחר עומד בעמדה המזרחית ובודק את מעט כלי הרכב המגיעים מכוון קלקיליה וחייל נוסף בודק רכבים שמגיעים מכוון טול כרם. מפעם לפעם עובר טנדר עמוס בסחורה לכוון ג'וברה ללא עיכוב. את הבדיקה יעשו החיילים בשער הילדים בכניסה לכפר. התנועה דלילה וכשאין רכבים החיילים מתקרבים אלינו, מציגים את עצמם מתעניינים במעשינו, שואלים ומקשיבים. 

ענבתא

14:30  לצד הכביש ילדים פלשתינים מוכרים פירות קיץ, שזיפים ומשמישים.

במחסום, חייל אחד מאייש את העמדה הדרומית ושלושה נמצאים בקצה הצפוני של המחסום. חייל אחד בתוך העמדה ליד המחשב, חייל אחר עומד ומאבטח בצד הצפוני של הכביש וחייל שלישי בודק תעודות של נוסעי הרכבים שעוברים במחסום מכוון טול כרם.  בכניסה לטול כרם טור המכוניות עובר ללא עיכובים. מכוון טול כרם טור ארוך של מכוניות - לא רואים את קצהו וכל הזמן מוסיפות לבא עוד מכוניות. החיילים בודקים תעודות של נוסעי המכוניות באופן אקראי. מפעם לפעם עוצרים מכונית לצד הדרך והתעודות נלקחות לבדיקה במחשב. אנחנו מסמנות משאית מספר 20 בתור ואחרי עשר דקות המשאית מגיעה למחסום ועוברת. החיילים מראים סימני אי נוחות משהותנו במקום. כל פיסת צל שניסינו לעמוד בה נתקלנו בהוראת אחד החיילים לזוז. לא לעמוד בעמדה הריקה בצד המערבי של הכביש. ולא בצל הרשת הפרוסה מעל לבטונדות ליד מגדל השמירה. אותו חייל ניגש לסגור את דלת מגדל השמירה בשעה שאנחנו עומדות לידה.

14:50 מגיע ג'יפ של המשטרה הכחולה וחונה לצד הדרך (אנחנו תוהות בינינו אם החיילים הזמינו משטרה) . שוטר ניגש אלינו, אומר לנו שאנחנו עומדות בשטח צבאי ומבקש שנזוז משם. אנחנו שואלות איך זה שטח צבאי אם פלשתינים עוברים בו והוא מתעקש שעלינו לעזוב את המקום ולזוז דרומה מהעמדה הדרומית של המחסום. בקשנו ממנו שיזדהה והוא הציג את עצמו כקצין תורן של משטרת קדומים, השוטר עאסם נאסר 915702. בעוד אנו מתווכחים קרא לשוטר אחד החיילים והוא ניגש לדבר איתו. עמדנו במקומנו עוד מספר דקות ואז המשכנו לכוון מחסום בית איבא.