דרום הר חברון, צומת זיף, סוסיא

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
רעיה וחגית ש"ש
Jul-25-2019
|
Morning

היעד היום היה ביקור אצל עזאם בסוסיא, (חשבנו גם לקנות אצלו שמן זית טוב), אבל כשהגענו התברר אין איש ב"בית" , כולם נסעו לחתונה ביטא.

החלקה החקלאית של משפחת ג'בור שמעבר לכביש בצד הצפוני מוקפת עכשו גדר. (הכרנו אותם כשהיינו עדות לפני כשנה להריסות חוזרות כולל החרמת רכוש של סככות ואוהל , שהוא הקים בשטח החקלאי שלו כדי לטפל בגידוליו). גם החלקות השכנות גדורות.

לאורך הדרך לכיוון זיף - הרבה חסימות חדשות-טריות בכניסות מהכביש לדרכי עפר שמובילות לכפרים. יש להניח שמהר מאד התושבים יביאו טרקטור ויפנו אותן - עד שייחסמו שוב - וחוזר חלילה.....

באמצע הדרך לזיף - טלפון מנצר מסוסיא - קורא לנו לחזור לכיוון סוסיא כדי שנראה במו עינינו את עצי הזית שכרתו שם. סובבנו את המכונית, פגשנו את נאסר והוא לקח אותנו פנימה לתוך השטח המעובד ומספר: 

שלשום כרתו 29 עצים בני 8-10 שנים בגרזן או מסור, לפני שבועיים כרתו 160 עצי זית - 100 בני שנה ו-60 בני 8 שנים. על הסלעים הגדולים שבשטח גרפיטי בצבע אדום: "ארץ יהודה מתעוררת . נקמה נקמה."  

נצר אומר שהזמינו משטרה ובאו, אבל לא עשו כלום. יש בסביבה מצלמות לצרכי בטחון, על המגדל שבסוסיא היהודית, ליד הכביש  ובמקומות נוספים. השטח גדור , וכל זה מועיל כקליפת השום... 

נצר מראה לנו שעל הגבעה ממול נראים אוהלים, ומספר שמזה מספר חדשים יש שם מאחז חדש,

האנשים נמצאים שם כל היממה. למשל, בחסות החשכה, קרוב וקל להגיע משם לכרמי הזיתים הצעירים.....