ואדאדה-תחתא - חווה ממררת את חיי התושבים

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
סמדר, מיכל (מדווחת ומצלמת), מוחמד (מצלם)   עריכה: מירה בלבן
Jan-3-2023
|
Morning
ילדים חוזרים מבית הספר
ואדי רד'ים - אצל אבו סאפי

כביש 317:

נסענו לבקר את אבו-סאפי ואת שכנו ממשפחת אבו-עוואד.
אבו סאפי מתגורר באזור וואדי רד'ים, שמדרום לכביש 317, דרומית-מערבית למאחז הפראי עשהאל. הוא מאויים באופן עקבי על ידי מתנחלי החווה של ישראל קפלן (שנקראת כנראה חוות מקנה יהודה, לפי סימון במפת עמוד-ענן, והיא הסתעפות של המאחז עשהאל). משפחת אבו-עוואד מתגוררת באזור שנקרא בערבית ואדאדה-תחתא (האזור התחתון של ההתיישבות), במרחק של כחמישה ק"מ דרומית-מערבית למתחם של אבו-סאפי. מדרום נמצא יער יתיר, ומצפון נמצא אזור התעשיה מיתרים, המועצה האזורית של הר חברון, והכפר הפלסטיני זנותא. בכל האזור הזה אין דרכים סלולות, ואפילו לא דרכי עפר עבירות לרכב פרטי. צריך רכב שטח.

משפחת אבו עוואד סובלת מהתנכלות מתנחלים חדשים, ינון ועיליי, שהגיעו מחוות מעון לפני כשנתיים, ובנו ליד זנותא כעין חוות צאן עם דיר וקרוון, שחיות בו שתי משפחות. הם מתנכלים למשפחה באופן קבוע, כנראה בכדי לייאש אותם ולגרום להם לעזוב. במתחם של משפחת אבו עוואד חיותinfo-icon שלוש משפחות של אחים: סאלח, רדואן ורמדאן. הם חיים שם ורועים את עדריהם מאז 1958. המשפחות מונות שלושה-עשר ילדים. במשך השבוע הילדים לומדים בסמוע ונשארים שם, ומגיעים למתחם המשפחות רק בסוף השבוע.

בני משפחת אבו-עוואד מספרים שהמתנחלים מהחווה ליד זנותא מגיעים למתחם שלהם בעיקר בשבתות. הם באים עם נשק, ולפעמים מתלווים אליהם  מתנחלים נוספים מחוות מעון. המתנחלים טוענים שהשטח שלהם. לפני כשבועיים, עיליי הכה את סאלח בלחיו עם הנשק. לרדואן לקחו את הטלפון. ניסו לקרוא למשטרה, אבל רכבי המשטרה מגיעים רק עד אבו סאפי ולא ממשיכים לאזור ואדאדה-תחתא. 

גם לאבו סאפי אין חיים קלים. הוא מספר שלפני שנתיים באו מהמת"ק והורו לו להרוס מבנה שבנה.

הוא אמר להם: אני נולדתי פה לפני שבעים ושש שנים. אנחנו כאן מימי התורכים. אתה הגעת עכשיו ואתה מגרש אותי?