א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, קלקיליה, יום ב' 15.12.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
אסנת ר. רוני ש. (מדווחת)
Dec-15-2008
|
Morning

6.30 מעבר אליהו

מעט פועלים ומעט מכוניות הנכנסות לישראל. הסיבה לכך תתברר בקרוב.

6.35 מחסום קלקיליה

כבר בחניה ניגש אלינו נהג מונית ומתלונן על כך שהתורים ארוכים מאד והבדיקה איטית ושבזמן האחרון שוב מחכים שעתים בבוקר ושעתים אח'הצ.

תור ארוך מאד של מכוניות ביציאה מהעיר , אי אפשר לראות את סופו. הולכי רגל אינם נבדקים ולכן יוצאים מהמוניות וצועדים ברגל בהמוניהם.אנו סופרות כ 35 מכוניות.

מטלפנות למוקד . החילים פותחים מסלול נוסף לבדיקת מכוניות יוצאות ומפנים חלק מהמכוניות לנתיב הכניסה לעיר.מעט מכוניות נכנסות . אין הבדל בבדיקה של בעלי מספר ישראלי או פלסטיני.

7.10 כל החילים עסוקים בלהעביר מכוניות. מדדנו כחצי דקה למכונית ואכן התור מתקצר קצת.

מגיע האמר עם 3חילים נוספים שבאופן אקרעי עוצריםמוניות יוצאות מהעיר ובודקים מטען ותעודות מול המחשב.

7.35 יש זרם בלתי פוסק של מכוניות ,ישראליות ופלסטיניות היוצאות מהעיר  אבל זמן ההמתנה התקצר.החילים עדין מפעילים את שני הנתיבים.   אנו עוזבות.

הכניסה לעזון פתוחה,  "שבות עמי"וגבעותיה ריקים ,צומת ג'ית פנוי ואנו בדרך לבית איבא.

10.10 ענאבתא

באזור חנית המוניות רעש ומהומה,בימים האחרונים לא מאפשרים לערבים ישראלים להכנס עם מכוניות לטול כארם ולכן חונות שם הרבה מכוניות עם ובלי הרבה אנשים מתוסכלים מאד.

מלאנו מספר שליחויות שהוטלו עלינו ונגשו למחסום. מיד בהגיענו ניגש מפקד המחסום ומנסה להזיז אותנו מהמקום הקבוע שלנו שממנו אנחנו יכולות להשקיף על שני חלקי המחסום בטוענה שאנו מפריעות לו,  אנו מסרבות בנימוס והוא מאים להפסיק בדיקת מכוניות ולקרוא למשטרה ואף נותן הוראה להפסיק בדיקות. חיל נוסף עוזב את "משמרתו" כדי לבוא ולצרוח ולקלל אותנו.אני מנסה להתקשר למוקד כדי להתלונן על הפסקת החיים אך לא מצליחה משום מה אך מפקד המחסום נרגע, קורא לחיל לחזור למקומו וחוזר לבדוק מכוניות.אסנת עוברת לצד השני של הכביש ומשם צופה על המכוניות היוצאות מהעיר ואילו אני נשארת במקומי.סערה בכוס מיםinfo-icon........

אין תור ביציאה מהעיר כי הבדיקות מאד מהירות ואילו בכניסה לעיר יש תור ארוך מאד ובדיקה ברבה יותר קפדנית. חלק מהנהגים הישראלים שאינם יודעים עדין על ההסדר החדש מגיעים למחסום ואז מחויבים להסתובב ,דבר המעכב את כל התור.יש גם בעלי אשורי כניסה מיוחדים

שחיבים להסביר ולהתוכח.....כניסה במוניות מותרת.

11.00 התור קצת התמעט ועזבנו.

11.15מעבר תאנים (ג'בארה)

כאן יש היום חילי מילואים אחרים לגמרי .בדיקה קצרה אם מותר לנו לעבור ועוברות.

בשער 753 אנו עוברות עם ברכת "תשמרו על עצמכם!" ומגיעות למחסום אראס.

11.30 אראס

החילם מרוכזים ליד המגדל ומשם מעבירים כל מכונית שמגיעה מכל כיוון שהוא ללא כל עיכוב מיותר. אומרים שמעכבים רק אם יש התראה ומבינים את המצוקה של הפלסטינים. רוצים לשוחח על מחסום ווטש ללא התלהמות.שיחה בין בני אדם עם מגוון דעות שיש בחברה הישראלית.

                    סוף