בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, עורטא, יום ג' 5.5.09, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
מקי ש., עמירה א. (מדווחת)
May-5-2009
|
Afternoon

 12:45  בשער אפריים משתרך תור של מכוניות ישראליות בכניסה למחסום.
            במרדא  השער פתוח
            בזיתא   סגור כרגיל

 
12:50 זעתרה
אין תור למכוניות משכם. במגרש החניה עוצרים מכונית ואן. מרחיקים את הנהג ושותפו.
הכלבניות מוציאות קופסה אחר קופסה (קרטונים) ופותחות את המסקינטייפ הסוגר. פני הפלסטינאים מבועתות.
אני שואלת את הנהג אם יש בעיה כלשהי. הוא אומר שבקופסאות יש ניילונים לבית חולים. מן הסתם אמורים להיות סטריליים. כעת תור הכלב לרחרח את תכולתן. אני פונה לכלבנית ואומרת את החשש של הנהג. "אז למה הוא לא אמר לי מקודם"? מפתיעה בתשובתה. מסיימת את הבדיקה והנהג מודה לה. הוא לא חשב שאפשר להתחשב בדעתו בהתנהלות של כיבוש.

 
13:15  בית פוריכ.
לא להאמין אבל חוליית אחזקה של חיל הנדסה עוסקת בפירוק גג סככת הנכנסים לשכם. גג סככת היוצאים כבר מפורק. מעט מכוניות עוברות ללא בדיקה.
מה היה למחסום המאויים תדיר בכוונות טרור, כשרימוני גאז היו מושלכים לעוברים בימים רעים כדי למשמע את תורי העוברים ... השרירותיות של ההתנהלות מצליפה פעם נוספת.


שלט ירוק מודיע בשלוש שפות את הכוון לכפרים בית דג'ן ובית פוריכ. לפי שיבוש העברית ניכר שהושם ע"י הפלשתינאים. מין מיזם  עצמאות מלבלב.

 
13:25 עוורטא – אין מכוניות בתור.

13:30 חווארה
.
בבואנו ראינו חייל עוצרinfo-icon משאית שירדה בדרך העפר מהמחצבה. מתווכח עם הנהג. אנו בודקים את גורל הנהג, והוא אכן יושב במשאית העמוסה. לשאלתנו הוא מספר שכל יום בא משכם דרך עוורטא וכנראה מעז לעבור בקיצור ישר למחצבה (בציר מדיסון) וחזור. וכך עושים כולם. היום החייל במגדל עצר אותו, לקח את האישור שיש לו וגם את המפתחות  מבלי להסביר. הנהג מחכה. אנו פונות במחסום לא. המפקד. הוא לא ידע מהדבר וכעת מדבר עם החייל לשחרר את הנהג.
כעבור רבע שעה אנו מבחינות עדיין במשאית העומדת. א. פונה בדברים לחייל, מחנך אותו ומסביר לו בקול שקט שכך לא מתנהגים ואכן המשאית משתחררת.

- אין כלל תורים במחסום.

תור המכוניות – כ 12 מכוניות ממתינות לבידוק. שני תורים וכלבנית שגם בודקת רנדומלית בתור נוסף. לוקח למכונית  1-7 דקות להבדק. יש מכוניות שהנהג רק מנופף באישור ועובר ויש מכוניות שנעצרות לבידוק קפדני. אין היום מכונית שיקוף. העגלון מביא תכולת עוברים, פורק אותה על האדמה, הכלב מרחרח כל שקית והעגלון מעמיס חזרה ומחזיר לעוברים מהמחסום.

 
15:15 זעתרה בחזרנו.
8 מכוניות ביציאה משכם. משטרה בודקת רשיון של מכונית פלסטינאית.