בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, עורטא, יום ה' 7.1.10, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
יהודית ל. - צילמה ונור ב. - כתבה וצילמה, אורחים טניה וכריס עיתונאים מבלגיה
Jan-7-2010
|
Afternoon

14:00 בשער שומרון עובדים מאבטחים אזרחיים. 

14:15 בכיף אל חאראס - פתוח. 

14:20 זעטרה (תפוח) לא מאויש לבאים ממערב. בכיוון דרום – רכב אחד נבדק, שלושה ממתינים. 

14:50 עוורטא – מאויש, כרגע ריק. כמאתיים מטר אחרי המחסום מצד שמאל של הכביש (לנוסעים מזרחה) - זרוע ברזל. ככל הנראה למניעת כניסה לכביש האפרטהייד מדרך עפר חלופית. 

14:55 בית פוריכ – המעבר ללא בדיקה, בשני הכיוונים. חיילים נראים במגדל התצפית. 

15:10 חווארהצלמה יהודית ל.
עמדת הולכי הרגל ריקה. זה כשישה חודשים שאין צורך בתסריח (אישור מעבר ברכב). מבחינות רבות השינוי מבורך. אין צורך להגיע במונית אחת, לרדת ממנה ולעבור את המחסום ולקחת מונית אחרת אחריו. נוח יותר לחכות בישיבה ברכב. גם המפגש עם החייל פחות מאיים מתוך הרכב. אלא שלא רק שבוטל הצורך בתסריח, את מחסום חווארה אסור היום לעבור ברגל (צילום למטה מימין). עמדת הולכי הרגל סגורה, לא מאוישת. מי שמגיע למחסום ברגל מוחזר לאחור. אמצעי התנועה הטבעי ביותר לבני אדם הן זוג הרגליים שלהם, נגזל מתושבי הגדה. המחסום קל יותר להתמודדות אבל חלה נסיגה חמורה מבחינת זכויות האדם וחופש התנועה של תושבי הגדה. 
 
מעבר הרכבים – הבידוק רנדומלי בשני הכיוונים. בכניסהצלמה נור ב"א לשכם יבדקו תעודות. ביציאה נבדקות מוניות, בעיקר אלו שנוסעים בהן גברים צעירים. ראינו מונית שעוכבה על אי התנועה בין שני נתיבי הנסיעה. מתוכה יצאו תשעה אנשים, גברים ונשים. תעודות נמסרו לבדיקה. המונית עוכבה משך 11 דקות (בתמונה למעלה משמאל).

16:00 זעטרה
תור של 21 רכבים לנוסעים דרומה.