דרום הר חברון, חברון, מעבר דורא-אל פאוואר, סנסנה (מעבר מיתר)

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
לאה שקדיאל (מצלמת) יעל אגמון (מדווחת) וד' אורח קבוע.
Mar-2-2014
|
Morning

מעבר מיתר

השעה 5.58. יצאנו מצומת שוקת, מאות עובדים כבר נמצאים בצד הישראלי.

אנחנו חונים והולכים למעבר, עוד מרחוק אנחנו שומעות צעקות חזקות מאוד, מה שמעלה את החשש שהיום קורה משהו. במכלאות צפיפות, דחיפות וצעקות, מאוד לא אופייני למחסום מיתר. לפני שאנחנו מחליטות להתקשר פנינו למשקיפים הבינלאומיים. הם מדווחים שהמעבר עצמו מהיר מאוד. המעבר נפתח בשעה 3.30 ועד השעה 4.00 עברו 110 פועלים. בין 4.00 ל 4.30 עברו כ- 500 פועלים ולאחר מכן, בין 4.30 ל 5.00 קצת מעל 900 איש. בין השעות 5.00 ל 6.00 עברו מדי חצי שעה כ- 1000 איש. לדעתם לא היתה סיבה לדחיפות. מהר מאוד הגיעו למקום נציגי המעבר לראות מה המצב.

מאוחר יותר הגיע יהודה הרליקי , מנהל המשמרת, לדבר איתנו ולשאול לדעתנו על עבודת המעבר. לדבריו העובדה שהמעבר מתנהל כיאות זה בזכות הדיווחים של נשות מחסום ווטש.

ביררנו איתו איזה הכשרה עוברות העובדות שבודקות את העובדים, הצעתי לו שיזמינו את לאה שקדיאל להרצות להם, הבטיח לברר ולחזור אלי.

 

דרום הר חברון

7.13 מול סוסיא עומד רכב צבאי ולידו שני חיילים מתפללים. אנחנו פונים לכיוון טואני. 7.30 - הג'יפ הצבאי כבר מלווה את הילדים בדרכם לבית הספר. ראשוני הילדים כבר מגיעים לטאווני עצמה.

8.00 בצומת שמול בני נעים עומד רכב צבאי- כשחזרנו בשעה 8.58 הרכב כבר לא היה.

 

חברון

בעיקול 160עומדים שני רכבים צבאיים.

ליד מערת המכפלה החיילים לא בבודקה, ולא בודקים אותנו. החנויות מול מערת המכפלה סגורות, החיילים ששומרים שם לא מטרידים את העוברים והשבים.

בית הספר לבנים עובר שיפוצים, מתקנים את החומה.

הגענו לחפירות בתל רומידה. בשטח ה"חדש" נעקר עץ שקד, הנימוק הוא: 'הוא ממילא נגוע בכנימה וימות בעוד שנה שנתיים'. ממצאים במקום: גת מתקופה הרומית. אין צבא שמאבטח את החפירות.

 

כביש 60

צומת בית חגי- עדר כבשים עושה משמרת רעיה במקום החיילים.

ליד בריכת המים של אל פאוואר עומדים ילדים וזורקים אבנים על רכבים ישראלים. דילמה: איך אנחנו - רכב ישראלי – נעבור? אנחנו ממתינים ומקווים שיזהו את הרכב. עברנו בשלום.

בכניסה לדהריה בשני הכיוונים יש שלטים חדשים שמציינים את שם העיירה באנגלית ובערבית (צילום).