ריחן, שקד, יום א' 28.10.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
לאה ר' וחנה ה'
Oct-28-2007
|
Morning

מחסומי ריחן ושקד
06:15 - 09:20

מחסום ריחן – 06.15
נמסר לנו שהמחסום נפתח ב-05.45.
ראשוני הפועלים יוצאים מן המחסום, כל הצעירים [גילאי 35-17] מעוכביםinfo-icon היום בחדרי הבידוק בערך 20 דקות, המבוגרים יוצאים מייד. שלוש נשים יושבות מחוץ לטרמינל ומחכות לחברותיהן הנוסעות ביחד לעבודה. שבע הנשים האחרות יוצאות לאחר 30 דקות עיכוב בחדרי הבידוק. ושוב הרושם הוא שהנשים מעוכבות יותר זמן.

ממרחב התפר לגדה המעבר מהיר. בתוך הטרמינל פועלות שתי עמדות. היוצאים מספרים לנו שהטרמינל מלא אנשים.
הגינה מתרחבת ומתפתחת לתפארת.


מחסום שקד - 07.03
המחסום פתוח אך בינתיים איש לא עובר. הפעם, לשם שינוי, ישנה תקלה במפתח לחדר הבידוק.
בצד הגדה מחכים כ-30 אנשים וכלי רכב. ב-07.10 מתחילים הילדים לעבור; לקטנים לא בודקים את התיקים, לנערים בגיל 12 ומעלה בודקים את התיקים בקפדנות. בו זמנית עוברים אנשים מן הגדה למרחב התפר דרך חדר הבידוק – בשלב זה המעבר מאד איטי. ב-07.20 המעבר מהיר יותר.

מטורה [גדה] יוצאים כל יום שלושה מורים לבית הספר באום ריחן [מרחב התפרinfo-icon]. הם חייבים להיות בו בשעה 07.15 אבל היות והמחסום נפתח רק ב-07.00 (במקרה הטוב) ומכיוון שצריך לרשום אותם, הם מאחרים כל יום. הם מנסים לפעול לתיקון המצב באמצעות המוכתר של אום ריחן, אך בינתיים אין התקדמות.

מורה העוברת לגדה דרך חדר הבידוק – משך המעבר דקה. עזבנו ב-7.40 ועדיין הייתה תנועה ערה בשני הכיוונים.


מחסום ריחן – 07.50
שלושה הרכבים הראשונים עם הסחורה עדיין במתחם הבדיקה. 13 מכוניות נוספות ממתינות במגרש החנייה וערמות הביצים מחולקות ביניהן. ב-07.55 המכוניות יוצאות אבל לא נכנסות מכוניות חדשות, כי רכב פרטי עדיין נבדק במחסום. 20 דקות מיותרות הסחורה עומדת בשמש ובחום.

ארבעה טנדרים עם סחורה (אחד עם בשר ללא תור) נכנסים לבדיקה מקדימה ב-08.00 , אחד מוחזר אחורה כי המטען עליו גבוה מדי. הנהג חוזר ומוריד כ-10 ארגזים אבל הוא הפסיד את הבדיקה הנוכחית.

ב-08.35 נכנסו שלושה טנדרים נוספים לבדיקה מקדימה ומן המתחם משתחררים אחרים ב-09.00 כשעוד 12 טנדרים ממתינים. כלי רכב ללא סחורה נבדקים ארבעה-ארבעה על ידי מראָה ובדיקה ידנית במשך 25 -20 דקות שקיות הניילון וכל מטען קטן אחר מוכנסים לבדיקה במתחם הסגור.

במעבר הולכי הרגל מן הגדה למרחב התפר בשעה זו נמשך 20 – 5 דקות.

בשיחה עם אנשים עלו שתי בעיות :

1. מסתבר שחברת האחזקה נטלה על עצמה תפקיד נוסף על שמירת הביטחון, והחליטה להקטין את מכסת הביצים המועברת במחסום. לפי חשבונם, לא ייתכן ש"כל תושב במרחב התפר יאכל 12 ביצים ליום". האם תפקידם לפקח על הכמויות העוברות במחסום?

2. יש תושבים בגדה שנקנסים על ידי משטרת ישראל, אבל לאחר תשלום הקנס יש לפעמים צורך לברר כמה דברים או לבטל כמה גזרות – אבל אין להם כמובן אפשרות להגיע למשטרה בבאקה אל גרביה. אפילו לשלוח דואר לארץ זו בעיה. מה הפתרון?