בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, עורטא, יום ב' 11.2.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
מוריה פ' , מיקי פ (מדווחת)
Feb-11-2008
|
Morning

שיגרה מדכדכת של כיבוש  -בלי אירועים מיוחדים .
בידול לגברים מטול כרם וג'נין בגילאי 16-35  בצומת זעתרה – אינם רשאים לעבור דרומה לכיוון רמאללה . סתם שהיה ממושכת שגרתית  בתורים בעיקר של כלי הרכב בבית פוריק וחווארה , והקפדה על כללי מעבר הולכי רגל  " עפ"י הספר" בבית פוריק   –גם כאן אין שום חדש בשיגרה .

8:10 צומת זעתרה – בידול לתושבי ג'נין טול כרם בגילאי 16-35
מכוניות מועברות במהירות – לא יאומן - 20-30 שניות בדיקה  למכונית .
בדיקת נוסעי אוטובוס ברחבת החניה  לוקחת 10 דקות כולל  והאוטובוס זז לדרכו .
 
8:40 עוצרinfo-icon בחווארה מוטל בשעה זאת . אנו שומעות רימון הלם . החנויות סגורות . יותר מאוחר אנו מבררות את סיבת הענין. הנהגים מספרים שהצבא טוען שהושלכו אבנים לעבר מכוניות וכנראה שניים נפצעו.  בדרכנו חזרה בשעה 11:15 העוצר כבר הוסר. 

9:10 בית פוריק .
תור המכוניות: תור ארוך של 16 מכוניות מכיוון בית פוריק  המכוניות  הנכנסות מועברות מהר יחסית לשבועות האחרונים- 2 דקות למכונית .

לעומתן המכוניות הנכנסות משכם – 7-8 דקות בדיקה .

המכונית ה-16 וזאת שהגיעה אחריה  נאלצות  להמתין כ-25 דקות עד שיועברו 4 מכוניות מכיוון שכם .
הולכי רגל : מספר אנשים עברו  בקרוסלה , שלא נעצרה אחרי אדם אחד, והתחילו להתקדם לעבר העמדות .
חייל נגש אליהם מידית  מאפשר רק לראשון לעבור, ודורש מכל האחרים לקפוץ מעבר לגדר ולקרוסלה ולחזור למקומותיהם ולעבור שנית .
אחרי 10 דקות זה קורה עם קבוצה אחרת . הפעם החיילת המ"צ מסמנת לו להעביר אותם ורק 3 הראשונים חוזרים מעבר לקרוסלה ומתחילים את המעבר מחדש . האחרונים ש"גורלם שפר עליהם " ב-2 דקות  ממשיכים לעבר העמדה ועוברים .

9:40 מגיע א' מהמת"ק נותן תדרוך קצר לחיילים ומעביר את המכוניות שהצטברו למעלה במגרש החניה  כ-12 במספר במהירות ללא בדיקה . המתק"ניק שנשאר במקום ממשיך בכך .
מסתבר שכנראה יש להסיק שאין צורך בבדיקה בכניסה לשכם , במיוחד כאשר אלה אותם נהגים העוברים יום- יום  והם כולם תושבי בית פוריק ובית דג'ן .
הנהגים במגרש החניה מדווחים שהבוקר המחסום פועל יחסית טוב . כנראה גם בימים האחרונים למרות שזמן שהיית מכונית במחסום הוא לעתים בסביבות שעה  . אבל גם הם כנראה התרגלו שיכול להיות רע יותר ואחרי " העז " שהוצאה , שהייה בתור במשך שעה  כבר איננה נחשבת למשהו יוצא דופן  . 

10:00 עוורתא – במקום נמצאת כלבנית . בתור 3 משאיות מכיוון שכם ו-3 מכיוון עוורתא . אין עיכובים . המשאיות מועברות במהירות .

10:15 חווארה – כל תושבי שכם ללא הגבלת גיל רשאים לצאת את שכם - אין בידול על תושבי שכם .
 הולכי רגל : 3 עמדות פתוחות וגם תור לנשים ומבוגרים . הקצב סביר ואף מהיר .
לא נראים יותר מ- 20 אנשים בתור כל זמן שהותנו שם .
מכוניות יוצאות משכם : גם הן יוצאות בקצב סביר 7-8 דקות למכונית .
 
כל מכונית העומדת להיבדק מורידה את האנשים לפני הכניסה למחסום . הנהג מגיע עם המכונית למחסום . החיילים בודקים את המכונית  ואת תכולתה ואח"כ  בודקים ידנית  את האנשים לפני כניסתם למכונית בדיקה גופנית תוך כדי מישוש כל חלקי גופם – מכף רגל ועד לכתפיים. מראה משפיל אך לפלסטינים כבר כנראה אין כוח להתלונן גם על כך . סביר להניח שתחושות ההשפלה והכעס מבעבעים מתחת לפני הקרקע ויום אחד יפרצו.

11:15 החנויות בחווארה נפתחו . העוצר הוסר .