א-ראס, ג'וברה (כפריאת), עזון, ענבתא, קלקיליה, יום ד' 12.3.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
חנה פ., רינה צ. (מדווחת)
Mar-12-2008
|
Morning

סיכום : "עצירת חיים" לא מוסברת בא-ראס.

בזכותנו משתחרר פקק גדול בענבתא.

חייל אחד גורם לפקק ענק בכניסה לקלקיליה.

הכניסה הראשית לעזון עדיין חסומה.


ג'בארה
- 7.10

לא היתה בעיה בכניסה. חייל פתח לנו את השער לכפר.

מחסום 573 - לא היה אף פלסטיני.


מחסום א-ראס (חווה 8)
- 7.10-7.30

כשהגענו היתה עצירת חיים. לא הצלחנו לברר מדוע. לא נתנו לרכב שלנו לעבור ואמרו לנו לעמוד ליד הרכב.

3-4 מכוניות עמדו בכל אחד  משלושת צדדיו של המחסום, וזה הרבה מאוד לעומת מה שאנו רגילות לראות בשעה זו.

אבל מיד לאחר שהגענו החלו מחדש הבדיקות. הרכבים המגיעים מכיוון קלקיליה אינם נבדקים. לעומתם, אלה הבאים מכיוון טול כרם ,נבדקים בקפידה יתרה מהרגיל. נראה שמפקד המחסום הוא "ראש גדול", הוא אפילו הולך לברר מה עושה נדים ברכב שחונה מעבר למחסום,ומורה לו לא לצאת מהרכב למען בטחונו.


ענבתא (עינב)
- 7.50-8.15

כשהגענו הגיע טור המכוניות מכיוון טול כרם עד מעבר לעיקול הכביש, כלומר, יותר מ-25 מכוניות. עשרות הולכי רגל עמדו בתור לבדיקה. אלה האנשים שירדו מהמוניות, כי לא כדאי להם לחכות עד שהמונית תעבור את המחסום, והעדיפו לעבור אותו ברגל ולקחת אחר כך מונית אחרת, גם אם זה כרוך בהליכה של כמה מאות מטרים ותשלום נוסף למונית.

איך שהגענו התחילו להעביר מכוניות ללא בדיקה במהירות. חייל אחד מניד את האצבע לכל מכונית שתעבור. אחת ל-10 מכוניות נבדקת.

7.55- כבר רואים את קצה הטור - 24 מכוניות.גם מספר הולכי הרגל מתמעט . כבר לא כדאי לעבור ברגל.

טנדר מתקרב למחסום מכיוון טול כרם מחוץ לתור, מולו מגיע ברגל אדם. הטנדר מעביר לאדם חבילה, והלה הולך עם החבילה למונית מעבר למחסום. - כך, "גב אל גבinfo-icon", חוסכים את זמן ההמתנה במחסום.

דוקא בכניסה לטול כרם, שם אין תורים ארוכים,מעכבים את המכוניות לכמה שאלות לכל נהג. נהג שהתקרב לעמדת החייל ללא נפנוף האצבע, רחמנא ליצלן, נענש בהפסקת הבדיקות לכמה דקות.

8.15- אין אף מכונית בתור מכיוון טול כרם. אנחנו עוזבות.


שבות עמי
- המאחז הלא חוקי שהוקם לפני כמה חודשים ליד קדומים, והוכרז שפונה מיושביו - ראינו מישהו יוצא מהמיבנה. משמע שיש שם אנשים


חאג'ה-
הדרך לכפר דרך פונדוק פתוחה פחות או יותר.יש שם גבעת עפר שהוקמה ע"י הצבא על הכביש כדי לחסום אותו. באמצא ה"גיבעה" כבשו להם הנהגים מעבר כלשהו.

כפר לקיף- הכניסה פתוחה.


עזון -
מזה כחודש הכניסה הראשית לכפר מכביש 55 חסומה באכזריות ע"י גדר תיל  וחומת עפר בגובה 3-4 מ' ובאורך 50 מ'. אין זכר לכביש שהיה שם. הכניסה המערבית פתוחה ,וככל הנראה גם הכביש המוביל משם מזרחה לעזון, במקביל לכביש 55. עם זאת, לא ראינו אף מכונית נוסעת על הכביש. האם זה בגלל השעה ה"מתה" (10.00)?


מחסום קלקיליה -
10.10-10.45

מיגרש החנייה לפני המחסום מלא רכבים ישראלים שנוסעיהם, שאינם מורשים להכניס את הרכב לעיר, השאירו לפני שנכנסו לעיר.

משני עברי המחסום 5-8 רכבים. מאז שנעמדנו מול החיילים החל תהליך מובהק של עיכוב דווקאי של מעבר המכוניות לתוך קלקיליה . כעבור 10 דקות היו כבר 17 מכוניות בתור.  כעבור 25 דקות היו מעל 30 מכוניות והתור הגיע כמעט עד הצומת. לעומת זאת, ביציאה מקלקיליה היה מעבר המכוניות מהיר ולא עמדו שם יותר מ-2-3 בתור.

לכל הבלגן הזה גרם חייל אחד שניהל את בדיקת הרכבים היוצאים מהעיר.קודם כל הוא מעכב כל מכונית לשאול שאלות, לפתוח תא מיטען, לבדוק את פנים הרכב. אחר כך הוא עוזב את העמדה והולך לאוהל הצמוד לכמה דקות. החייל השני בעמדה משום מה אינו בודק, אלא מחכה לו. אחר כך הוא מטיף למונית שעקפה את התור.

10.25- חשבנו שאולי החייל הזה עושה כל זאת לכבודנו, אמרנו שלום והתרחקנו מהמחסום והמשכנו לצפות מרחוק. בהתחלה היה נראה שצדקנו. 11 מכוניות עברו ב-5 דקות ללא בדיקה..אלא שאז החליט החייל שעגלה עם סוס אינה רשאית לעבור במחסום. הויכוח עם בעל העגלה ארך 7 דקות. אחר כך הגיעה עוד עגלה. אחרי שזו עברה עדיין אף מכונית לא זזה. הסתכלנו מרחוק. עכשיו הוא התווכח עם אדם אחר. 15 דקות ואף מכונית לא עברה את המחסום. התקשרנו למוקד הצבאי. הבטיחו לעזור.

10.45- אנחנו עוזבות. מעל 30 מכוניות בתור.