בית איבא, זעתרה (תפוח), חווארה, יום א' 13.4.08, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
יהודית ב., טל ה., נועה פ. (צלמה), גלית ג., נעמי ל. (רשמה)
Apr-13-2008
|
Afternoon

 

 

 

אין מעוכביםinfo-icon  במחסום שער שומרון.  אלא אם כן מחביאים אותם עכשיו במקום בלתי ידוע.

 

 

 

 

במחסום צומת זעתרה/תפוח מעט כלי רכב עוברים מהר את המחסום.

 

 

בכפר חווארה
עוצרinfo-icon, יתכן בגלל סכסוך בין משפחות מתמשך ואלים.  שמענו גם טענה שהעוצר בגלל הפגנה מתוכננת של המתנחלים. בדרך חזרה היו מספר חנויות ובתי עסקים פתוחים אבל רובן היו מוגפות ומעט מאוד אנשים ברחוב הראשי.

 

 

ביתא
לפי עדות הפלסטינים, ביום שישי 11.04.08 (שלשום) חסמו הבולדוזרים של צה"ל את כל הכניסות והיציאות לביתא תחתא (תחתית) ולביתא אל פוקה (עלית) והדרך היחידה שנותרה פתוחה היא הכביש מחווארה (שגם מחציתו חסום בערימת עפר ואבנים). צלמנו אחת מתוך 4 החסימות החדשות בין ביתא-תחתא לעוסארין. כמו כן נחסמו הכבישים המובילים לעקרבה, בני פאדל ודומא. לדברי התושבים על דלת המסגד נתלה שלט המזהיר את התושבים שמי שיפתח את החסימות יענש. בבוקר עומדים במקום חיילים מג"ב ומונעים מהמכוניות לעבור דרך מטע הזיתים הסמוך. תמונת החסימה החדשה בין ביתא לעוסארין באתר.

 

 

בנוסף קיבלנו מידע מנהגי מוניות פלסטיניות על אחדות מ-50 החסימות שהצהירה מערכת הביטחון שהסירה כדי להקל על תנועת הפלסטינים:

 

- חסימה הנמצאת דרומית לכביש מדיסון לא היתה מעולם, הנסיעה על כביש זה אסורה לפלסטינים ומי שנתפס נוסע עליו,  הולך לצידו או חוצה אותו  נענש בעיכוב של שלוש שעות ומעלה,תלוי ברצונם של המפקדים.

- חסימה  דרומית לכביש 505  ח"צ (דרומית לעוסארין) הוסרה, צולמה ולמחרת היום הוחזרה.

- לא ידוע להם על חסימות צפונית לכפר דומא (2) ומזרחית לכפר מג'דל בני פאדל ( כביש אלון), שהוסרו או שהסרתם מהווה שינוי כלשהו או הקלה בתנועת כלי הרכב הפלסטיניים באיזור.

- כנ"ל לגבי שתי חסימות בין צומת בקעות וצומת חמרה ואחת נוספת מזרחית לכביש אלון (508).

הנהגים אמרו שהכל הצגות ושקרים.

 

מחסום חווארה
מפקד המחסום ע. ונציג המת"ק ט. כולם דרוכים לקראת הפגנת המתנחלים האמורה להתרחש בשעות הקרובות.

 

 

15:30 - במגרש המוניות  הרוכלים פורסים את מרכולתם על המדרכות הצרות: שתילים, נעליים, ירקות, ממתקים ובייגלה ומיני שתייה ודברי מתיקה. אין היום התנכלות לבעלי הדוכנים מצד הצבא.

 

התורים של הולכי הרגל צפופים  ומגיעים עד קצה הסככה. הבדיקות מתנהלות בעצלתיים ובחום כבד. צעירים מעידים על המתנה של חצי שעה עד שעה. בתור הצדדי עוברות נשים רבות, ילדים וגברים מעל גיל 45. הבדיקות כוללות הסרת חגורה וכל אביזר הגורם למגנומטר לצפצף. יחד עם זאת החיילות שקטות והבדיקות מתנהלות באופן ענייני. כל מי שנושא חבילה, שקית או תיק נשלח למכונת השיקוף וחוזר כדי לקבל את תעודתו.

אדם מעוכב ליד הצינוק כבר שעה  בשל חשד לתעודת זהות "מזויפת". אחר כך מתברר שהאיש הציג צילום של תעודת זהות מה שמחשיד אותו אוטומטית. פלסטיני מספר שהבוקר דחף חייל אשה בת 80 והיא נפלה לארץ. נציג המת"ק מאשר שראה את התקרית.

 

16:14 - הקצין מדבר עם המעוכב ומשחרר אותו.  דקות מעטות מאוחר יותר מעוכבים שניים נוספים שאחד מהם מציג צילום של תעודת זהות.

 

 

16:19 -  על ציר מדיסון מכוון התנחלות איתמר ואלון מורה מתנחלים ובעיקר מתנחלות צועדים לעבר הכיכר במחסום. את ההולכים מלווה רכב צבאי. בטרמפידת  ברכה מתגודדים כ-100 מפגינים  מוקפים המון חיילים, חיילי מג"ב ומשטרה. בדרכנו הביתה ראינו התקהלות דומה בצומת יצהר חווארה ומספר דומה של כוחות ביטחון.

 

 

16:53 - המעוכבים שוחררו. התורים במחסום מתרוקנים אבל התור הצדדי עמוס נשים הנשלחות למכונת השיקוף עם שקיות ניילוןinfo-icon אפילו קטנות וחוזרות לקחת את התעודה. אחרי כ-20 דקות נפסק המנהג והנשים יוצאות עם החבילות בידיהן ישר אל שביל היציאה.

 

 

נועה שמצלמת ממרחק את ההפגנה מוקפת בשלושה נערים המבקשים בצורה עויינת להשתכנע "איך לאהוב ערבים", ובאותה הזדמנות  מה אומרת התורה הקדושה, מכנים אותה "שרמוטה" ו"צריך להרוג אותך" וכו'. הפלסטינים אומרים שההפגנה בגלל שהורידו בית ליד התנחלות ברכה. המפגינים מנסים להתקרב למחסום וג'יפ מג"ב מונע מהם להתקדם. מתרחש עימות מילולי בינם לבין החיילים וצעיר אחד נעצר ומוכנס לג'יפ תוך כדי דחיפות וצרחות של  האחרים. שניים מהנערים מגיעים למחסום וצועקים עלינו "אתם היטלר ואייכמן", "הקדוש ברוך הוא נתן לנו את המדינה הזו ולהם יש המון מדינות..." הם נראים אחוזי אמוק ואין טעם לדבר איתם.

 

 

17:13 - מוכרזת הפסקת חייםinfo-icon לפלסטינים. הבידוק והמעבר נפסקים כשחייל מכריז במערכת הכריזה "כולו אירג'ה לווארה, הפסקת חיים!" חיילים דוחפים את הפלסטינים לתוך מתחם מגרש החנייה.

 

 

17:25 - המפגינים מוחזרים לטרמפיאדה והמחסום נפתח לפלסטינים.

 

 

17:50 - הכל מתנהל על מי מנוחות. מעט מאוד אנשים נותרו בקרוסלות, זמן ההמתנה חצי שעה, נשים עוברות במהירות בתור הצדדי.

 

 

18:15 - בצומת  בורין/יצהר חווארה קבוצה גדולה של מתנחלים מוקפים מכוניות צבא ומשטרה עומדים בצידי הדרך.

 

 

בדרכנו הביתה הודיעו לנו על מספר מעוכבים במחסום בית איבא ששוחררו רק לאחר 4 שעות עיכוב.