בית איבא, שבי שומרון, יום ו' 12.12.08, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
מיכל ש., מיה גן-צבי (מדווחת)
Dec-12-2008
|
Afternoon

14:55 בית איבא
תור ארוך של מכוניות ביציאה. לא רואות את סופו. חצי שעה המתנה למעבר.2/3 מסככת הולכי הרגל מלאים. 20 דק' למעבר.תור הומניטרי מלא אף הוא וזז לאט. מת"קinfo-icon מגיע ומזרז קצת את המעבר בהומניטארי - מעביר נשים  ללא בדיקת תעודות. בודק רק תעודות של גברים והתור מתרוקן.

15:40 תור הומניטרי מלא כמעט עד סוף הסככה, אך תוך מס' דקות מתרוקן.
תור הולכי הרגל – חצי סככה.

15:45 מכונית ישראל ביציאה, מאפשרים לה לצאת רק לאחר בדיקת תעודות.
מפקד החסום אומר לנו שמשבת ערבים ישראלים יוכלו לצאת ולהיכנס לשכם, כרגע אסור.במחסום הולכי הרגל 1/3 סככה.

מחוץ לעמדת המחסום, ניגש אלינו בחור צעיר עם גבר מבוגר יותר שיתרגם את דבריו. מספר שגר בקוצ'ין, אך באופן קבוע לא נותנים לו לצאת ולהיכנס לשכם. אנחנו מבררות עם מפקד המחסום והוא ישר יודע במי מדובר. הוא מסביר לנו שהגבר המבוגר הוא אביו של הצעיר ושהצעיר עצמו מסיע ילדים מבי"ס בשכם הלוך וחזור. מפקד המחסום אומר כי האב דיבר איתו אתמול באותו נושא. אומר שאין בעיה הוא יכול להיכנס ויתנו לו לצאת. אומר שאם תהיה בעיה ביציאה שיבקש לדבר איתו, עם מפקד המחסום. אנחנו מוסרות לצעיר את דבריו.

15:50 עוזבות.

16:00
שבי שומרון
החלטנו לקפוץ לראות מה קורה בשבי שומרון, זאת למרות שלמיטב ידיעתנו המחסום לא פעיל.דווקא היה פעיל. פעיל מאוד. תור ארוך של מכוניות ביציאה. לא ניתן לראות סופו. כמעט כל מכונית נבדקת ביציאה. כ- 5 דק' המתנה.גם בכניסה בודקים תעודות, בתדירות גבוהה.ניגש אלינו קצין ושואל למעשינו. הסברנו. לא עשה רושם שהוא מרוצה.לא נורא.

16:15 עוזבות