בית פוריכ, זעתרה (תפוח), חווארה, עורטא, שער שומרון (קאסם), יום ה' 28.1.10, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
אסתי ו. ונאוה א. צופות ומדווחות
Jan-28-2010
|
Morning

לאחר מספר ימים קפואים זרחה השמש ואפילו המחסומים נראים טוב יותר.

06:36  שער שומרון :

אין מחסום משטרתי בכניסה לשטחים. אין כמעט תנועה יוצאת. עד מהרה מסתבר לנו מדוע  - אחרי מספר ק"מ התנועה נעצרת. "חפץ חשוד" על הכביש וכל המכוניות משני הכיוונים ממתינות. לאחר כחצי שעה הגיע חבלן, פוצץ את ה"לא מטען" בקול חלוש והמשכנו בדרך.

07:15 הכביש למרדא פתוח ולזיתא עדיין סגור.

07:25 צומת זעתרה.תפוח: 
ה
תנועה זורמת. חייל שומר על המנורה שבמרכז הככר.

בעיירה חווארה ג'יפ של מג"ב מוביל כדרכו שיירה איטית של מכוניות.

מחסומי יצהר.בורין: שוממים.

07:40 בית פוריכ. 
נכנסנו לעיירה. נהנינו מהכביש החדש שבנתה הקהילה הארופית ונדהמנו מול השלט הגדול המקומם זכרו של סאדם חוסין. במחסום עצמו אין רואים חיילים אך ניכר שהשקיעו בשיפור העמדות. כרגיל העמדנו פנים של כניסה לשכם ואף אחד לא ניסה לעצור בעדנו.

07:55 עוורטא:
שקט . אין כלבנית. ניסינו לדובב את החיילים (כפיר) מה הם יודעים על אירוע המתנחלים בכפר והם אמרו ש:
א. הם לא יודעים כלום. ב. אסור להם לדבר אתנו ו-ג. אסור להם לדווח על פעילות מבצעית(!).

08:05 חווארה:
תנועה לא רבה מתוך העיר ואליה. יש כלבנית וכרגיל בזמן האחרון אין מת"קinfo-icon.  מכונית של "עובדים בכביש" עוסקת בצביעת המסלולים החדשים. מפקד המחסום אומר כי הבטיחו לו שיבנו גם סככות. בינתיים הם לא מוציאים נוסעים לבדיקת מכוניות בימי גשם. היום שמש אז בודקים, כל פעם מכונית אחת. בכניסה למגרש החנייה הגדול מג"בניק המחכה למכוניות של ערבים ישראלים הנכנסים לעיר.
ביציאה מהמחסום בכביש העולה לבורין מחסום פתע הבודק מכוניות עולות ויורדות. קצת הלאה, בכביש המוביל ליצהר, מכונית של כוחות הבטחון (צבא? מג"ב? לא ראינו) חונה לרוחב הכביש ומונעת מעבר לשני הכיוונים. לא הספקנו לעצור לברר מה הסיפור.
 
זעתרה :
אין תור במחסום. במגרש החנייה שוטר כחול רושם דו"ח לפלסטיני. הוא לא מוכן להגיד למה והפלסטיני אומר שזה בגלל שהצמיגים נראו לשוטר שחוקים. בעקבות זה מסביר השוטר שהוא בוחן תנועה וזכותו להוריד מהכביש רכב שאינו עומד בתקני הבטיחות. סרב להרחיב והוזהרנו שלא להפריע לו במלוי תפקידו. 
לנו זה נראה כאילו החיילים מפנים אליו לקוחות פוטנציאליםinfo-icon. אחרת איך הוא ראה ממקום עומדו במגרש את אי תקינות הרכב והורה לו להגיע לחנייה.