עאנין, ריחן, שקד, יום ה' 20.9.07, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
סימה ש', רעיה צ (מדווחת)
Sep-20-2007
|
Morning

 נהג מונית אב לשני ילדים בני 4 ו-5,
הוכה במחסום שקד ונעצר, לעיני הילדים שלו,
ללא כל סיבה נראית לעין.


מחסום עאנין 05:50 - 06:45

מוקדם, השער עדיין סגור. ע. מחכה לחזור הביתה משב"חותו בישראל. אין לו תסריחinfo-icon (אישור מעבר) ואין לו כסף למונית מריחן. הגיע האמר והחיילים פותחים את השער. קצין גבוה ושחום מאחל בצעקה לנו ולע' שלא נעז לעבור את השער. אנו משיבות לו - בוקר טוב גם לך.
עוברים מעטים, וגם שלושה טרקטורים, הבעיה עם המעבר של הטרקטורים בה נתקלתי בפעם שעברה נפתרה. לע' לא נותנים לחזור הביתה ושולחים אותו לחזור בדרך שבה הגיע. לקחנו אותו איתנו לשקד במטרה להביא אותו לריחן.
 

מחסום שקד 06:45 - 09:30
כשהגענו המחסום היה סגור ונטוש, עד שהשער נפתח סימה מסתחבקת ומצלמת את ילדי ביה"ס היסודי והגן. הילדים מסורקים ומצוחצחים והילדות עם קוקיות בשערות, משחקים, צוחקים ונהנים מהצילומים. החיילים מגיעים אחרי עשר דקות ברגל מהבסיס, סוחבים את הקסדות והציוד בעגלת סופרמרקט. כמו שהם מתמקמים בשער ופותחים אותו רצה אליהם כל חבורת הילדים הקטנים בצחוק ודילוגים. החיילים צועקים עליהם ומגרשים אותם אל השער, ומצווים עליהם לעבור ואחד-ואחד ומאיימים עליהם ועל המבוגרים שיסגרו את השער אם הבלגן ימשך (בהמשך הם אכן עמדו באיום וסגרו את השער). בינתיים מגיעים גם החיילים והקצין הגבוה מעאנין וע' שבא איתנו מנסה לעבור אך החיילים לוקחים ממנו את התעודה ומושיבים אותו בשמש לחכות עם הגב למחסום, כדי שלא יחשוף סודות מהתנהלות המחסום.

הילדים עוברים ואחריהם עובר נהג מונית עם שני ילדיו הקטנים, אותם הוא לוקח לגן בטורה. החיילים מתנגדים מסיבה לא ברורה להעברת הילדים במונית ודורשים ממנו לחזור. הנהג מחזיר את המונית מעבר לשער ועומד לידינו. הוא מסביר שהוא מעביר את הילדים במונית משום שהחיילים צחקו עליהם בימים הקודמים והילדים מפחדים לעבור. כשהנהג עמד לידינו, מחוץ למחסום ליד השער הראשון, ניגשו עד אליו הקצין שעמד ובדק את התעודות וחייל נוסף. כאן התחיל במהירות ויכוח מלווה בדחיפות ומכות מצד הקצין, כשחיילים נוספים מצטרפים אליו. בהמשך הרחיקו את הנהג אל תוך השער (שאנו לא נראה), אזקו אותו וכיסו את עיניו בפלנלית וסגרו את השער של המחסום. עוד היו אנשים שהמתינו לעבור.

לא הבנתי מה קרה ולא ראיתי שום סיבה להתנהגות האלימה של החיילים, שהמשיכו לדחוף ולהכות את הבחור גם לאחר שאזקו אותו. התקשרנו לקצינת המבצעים בחטיבה ולמת"ק. השער נשאר סגור מ-07:30 עד 08:30.

הבחור נלקח למעצר וחלק מהחיילים שהיו במחסום הוחלפו על ידי צוות אחר שהגיע מהמחנה. כמו כן הגיע למקום קצין מהמת"ק.

בינתיים הגיעו אל השער (מביתם הקרוב מאד) אביו של הנהג, אמו שבכתה, הבן שלו בן החמש (מישהו החזיר קודם לכן את הילדים מהמונית לבית הסב) ואחיו. כולם נתונים בסערת רגשות ובכעס רב. האב אמר לנו שהחיילים האלה עושים בעיות כבר שבועיים, לא נתנו לו לעבור לקטוף את הטבק שלו מעבר לגדר, וגורמים למריבות ולוויכוחים רבים בשער. הוא גם סיפר לנו שהמחסום והגדרות במקום עומדים על השטח שלו, והחיילים סתמו באר שלו והרסו בית בזמן בניית הגדר.

האב הגיש תלונה במשטרה ואנחנו שומרות על קשר איתו כדי לבדוק מה ניתן לעשות.


ע' מעאנין עבר לבסוף בשער אחרי שעוכב בשמש במשך כל הזמן.


נחסום ריחן 09:45 - 10:15

בחניון התחתון ממתינים 15 טנדרים ודאבל קבינה עמוסים ירקות וסחורה. הנהגים אומרים לנו שהם מחכים כבר משש וקצב המעבר איטי. בזמן ששהינו שם, ראינו מעבר של ארבעה כלי רכב מהחנייה לבדיקה.

הנהגים מספרים שמוטי ועופר ממבוא דותן עוברים אפילו עשר פעמים במחסום, עם סחורה לברטעה. הם עוברים בדיקה מהירה ושטחית, בעוד שהם נאלצים לחכות שעות לבדיקה ולפי התיאום מותר להם לעבור פעם אחת בלבד ביום.


ואליד נער הקפה לא נמצא (לרגל הרמדאן, אנשים לא שותים ולא אוכלים) והמחסום שומם פרט לנהגים.

גמר חתימה טובה, צום קל ונעים ורמדאן כרים.