א-ראס, ג'וברה (כפריאת), ענבתא, קלקיליה, יום ג' 5.2.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
שלומית ס', אלינוער ב' (מדווחת)
Feb-5-2008
|
Morning
קלקיליה
06:30-06:45  -  תנועה דלילה ביותר, כמעט אין מכוניות יוצאות. בדיעבד יתברר לנו שיש סגרinfo-icon לגילאי 15-35 על טול כרם, שייתכן שהוא תקף גם כאן.
ענבתא
08:15-09:15 (אחרי בית איבא) - כבר בבית איבא נמסר לנו שבענבתא בלגן. עובד אוניברסיטת א-נג'אח המוכר לנו אומר במרירות: "סטודנטים הולכים מסביב, אז מה יוצא מהסגר?"  צודק.
כשהגענו השתרכו תורי ענק גם בצד הכניסה לטול כרם וגם בצד היציאה. החיילים עובדים בעצלתיים, נחים בין מכונית למכונית. המכוניות נבדקות בקפידה, נהגים ונוסעים צעירים (15-35) שרוצים לצאת, נשלחים בחזרה. מתנהלים ויכוחים עם החיילים, מה שמעכב את המעבר עוד יותר. ר' מ"המוקד ההומניטרי" מבטיחה לברר. גם כשהחיילים מתחילים להעביר את הנכנסים מהר יותר, זה עוזר רק חלקית: הרחק בכיוון טול כרם נוצר צוואר בקבוק והנכנסים יוצרים תור חדש. הרושם הוא שמעבר למגבלות ולבדיקות, מה שיש כאן זה ניהול גרוע ואי-אכפתיות ביחס לזמנם המבוזבז של האנשים. הרי אנחנו יודעים ש"לפלסטינים יש זמן אחר משלנו". שיא הטמטום והטרטור (שכבר היינו עדים לו בעבר) הוא העברת ארגזי ושקי הדואר "גב אל גבinfo-icon" ממכונית דואר אחת אל מכונית הדואר של טול כרם.
 ג'וברה וא-ראס 
 09:30-10:00  שקט, אין תורים. בא-ראס בקושי עוברת מכונית אחת בזמן שהותנו, ככל הנראה בגלל הסגר.  שלא כמו ענבתא, המחסום הזה מוביל רק מטול כרם לקלקיליה והסביבה, או לישראל.