עאנין, ריחן, שקד, יום ב' 26.5.08, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
נטע ג. אנה נ.ש.
May-26-2008
|
Morning

05.30- 09.15 


מחסום ריחן ( ברטעה החדש)
 
05.30 המחסום התחתון נפתח  בהגיענו. 4-5 מכוניות פרטיות ממתינות לקריאה לבידוק, כמספר הזה טנדרים . מחסום המעבר לטרמינל סגור , לידו מצטופפים כ- 80 איש ואישה , בדוחק וצעקות וגידופים . אנשים מנסים להגיע עד לשער לכשיפתח, ניתלים על גדרות ומעקים.  המולה רבה.
05.40.לערך המחסום נפתח ואנשים נכנסים  בקבוצות של חמישה. פעם גברים ופעם נשים. הקול בבודקה מבקש מהעוברים לפתוח תיקים ולפרוש חפצים במעבר .נוזף כאשר מנסים לעבור יותר מחמישה אנשים בו זמנית.
מאוחר יותר - וההמון הדוחק ממלא את המכלאה בטרמינאל – פשוט עובר מקום. אנשים מתלוננים שהעיכוב בטרמינאל גורם להם לאחר לעבודה והיו מקרים בהם נהג לא המתין לאחרוני השוהים ויצא למקום העבודה בלעדיהם. מעקב אחרי העוברים בטרמינאל: הראשונים  יוצאים אחרי רבע שעה בערך. לא ברור אם כולם עוברים בקצב הזה או ישנם השוהים פרקי זמן ארוכים במהלך היום. ש. עובד האזרחי בטרמינאל מגיע  לצפות בהתנהלות ובקצב המעבר. אנו מעלות את תלונות התושבים ומציעות לפתוח את המחסום בשעה  .00 5. לטענתו הדבר יבדק אצל גורמים קובעים.
ב- 6.00. צעקות המון אנשים בטרמינאל. המעבר נפסק למשך 10 דקות בערך, הממתינים במגרש  מתרעמים: כל דקת עיכוב מכבידה עליהם - אינם יודעים מתי יפתח המחסום בשנית ומעבר לכך- התחושה שאנשים מבוגרים, בתוך ארצם,  בדרכם לעבודה או אחר,  תלויים בשיקול דעת של צעירים וזרים , מאד מקוממת ויוצרת אנטיגוניזם שבה לידי ביטוי בשיח אתנו.  
אמש הארכו זמני  הבידוק במחסום- עד השעה 24.00 במקום 22.00


06.15    עזבנו לריחן . עדין ישנם עשרות ממתינים/ות  בדרך מצאנו פרות רבות ( מהכפר הישראלי עין סאהלה?) רועות במטעי הזיתים של תושבי עאנין באין מפריע.


06.25 עאנין
כמה עשרות חקלאים צובאים  בפתח המחסום האמצעי . חיילים בודקים מסמכים ומעבירים בקצב סביר.לקראת השעה 07.00 עברו מרביתם. כ- 15 צעירים ( ברובם ) שאינם בעלי אישורים אינם מורשים במעבר. אנו מתקרבות לממתינים. מתברר שלחלק גדול מהם החרם האישור החקלאי לפני חודשיים ויותר ואף שהנוהל הוא להחזיר את האישור מחרם לאחר חודש – לא נעשה כדבר הזה ועתה אינם יכולים לצאת לאדמתם..

7.00 מחסום שקד ( טורא)
תלמידים הולכים עם חוברת או ספר משננים , עונת המבחנים הגיעה. שנת הלימודים הרישמית שהחלה מאוחר- על סף סיום. המעבר - בעיקר מהגדה למובלעת – מרחב התפרinfo-icon,  של פועלים וחקלאים. אך גם מכוניות, אנשים, סטודנטים ושני עדרי צאן. לקראת עזיבה החיילים מבקשים לברר פרטים על הארגון , אנו מבהירות בחפץ לב .בסך הכל עברו עשרות בודדות לשני הכיוונים.

8.00 מחסום ריחן  ( ברטעה החדש)
הדרכים לג'נין וטול כארם היו פתוחות הבקר למעבר כלי רכב.  אתמול נתקלו במחסום דרכים על יד עראבה- אנשים טוענים שבימי ראשון ושבת ישנם יותר עוברים במחסום והמעבר איטי ומסורבל. אין התחשבות בצרכים של התושבים החוזרים עייפים אחרי יום עבודה ומבקשים להגיע לביתם.שני צעירים הורדו מהמונית שנסעו בה ונשלחו לבידוק בטרמינאל בדרכם לגדה. עכשיו הם ממתינים לרכב הממתין במורד הכביש לבדיקה טרם אישור מעבר לגדה.אחד הנהגים אומר  שבין השעות 06.00-08.00 הבקר -עברו כמאה תושבים לאזור מרחב התפר.
בין 8.00-9.00   צפינו בכמה עשרות תושבים  לכיוון מרחב התפר . 
מספר הנהגים במקום פחת להפליא. מה שברור הוא  שהפרנסה כאן מצויה בדוחק רב..בידוק ארבעה  טנדרים בו-זמנית נמשך בין שעה וחצי לשעתיים במתחם הסגור. בדיקת כלי הרכב הפרטיים נעשית במקביל. טנדרים עוברים בידוק מהשעה 07.00-15.00  בימי א- ה בשבוע. תהליך הבידוק בתוך המתחם הסגור מתנהל בעצלתיים : בעלי הטנדרים מגיעים , מוסרים מסמכים לבדיקה וממתינים בצד למלגזה שתגיע ותפרוק לאט לאט את הסחורה על הארץ , בהמשך ממתינים לכלב ולכלבן המנהל אותו , שיחטט וינבור בערימות המזון, אחר כך מנוחה, ושוב ממתינים למלגזה שתחזור ותעמיס את הסחורה בזהירות על הטנדר ועוד טנדר ועוד אחד ועוד אחד. רק אז מקבלים , את התעודות . כל זאת בתהליך איטי מיגע ומסורבל של קרוב לשתי שעות  המתנה, כאמור . בחניון העליון שני חדרי שרותים פתוחים, לנשים וגברים עם סימול מתאים וכיתוב בערבית. הניקיון- לא משהו

9.15 – עזבנו