א-ראם, ביר נבאלא, ג'בע (ליל), עטרות, קלנדיה, יום א' 1.6.08, אחה"צ

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email

15:30: מחסום א-ראם. הולך רגל אחד. מספר קטן של רכבים במחסום.

נסענו לקלנדיה דרך א-ראם. ראינו שמתנדבים מחו"ל נכסו לעצמם כמעט את כל אורך החומה, מחקו את המסרים הפלסטינים ובמקומם רשמו ברכות לימי הולדת וסיסמאות נגד הרכבת הקלה. זילות החומה!

15:45: קלנדיה: שני מסלולים, 1 ו-4 פתוחים. מעט הולכי רגל . בסככת המת"ק לא היו ממתינים .
(בתמונה משמאל: נהגי מוניות בהפסקת אבטיח)

16:10: מחסום הרכבים: תורי הרכבים פעלו כרגיל. הכלבנים (המועסקים ע"י חברה פרטית, K9 שמה) לא נכחו. במקום. במקומם הסתובב צוות צילום במדי צה"ל (אולי נוכחות הצלמים גרמה לאווירה יותר נינוחה היום?).

16:40: מרחוק ראינו שתור הרכבים במחסום עטרות הולך ומתארך.

כאשר חזרנו למחסום הולכי הרגל ראינו שחיילת אחת בתא הבידוק של מסלול מס' 1 שרועה לנוחיותה על שתי כורסאות ומשחקת עם מצית שהיא העבירה מתחת למסך המחשב שלה. כאשר צלמנו את המחזה החיילת הסתובבה ונוכחה שהתנהגותה תועדה. היא ניסתה להכריח אותנו למסור לה את המצלמה. סירבנו לפקודתה וטלפנו לחנן שאמר שיבדוק. לאחר טלפון נוסף, חנן ביקש לדעת איך קוראים לחיילת אך לא יכולנו להגיד כיוון שלא ענדה תג. כשהבינה החיילת מה קורה, היא שלפה את תגה מתוך חפציה וענדה אותו מייד. כך נודע לנו שלכל החיילים תגי זיהוי שהם אמורים לענוד וששם החיילת הוא נ'. כעת הופיע שוטר בשם רון. בתא הבידוק. לאחר בירור הדברים שחרר אותנו עם המצלמה.

17:00: יצאנו לרחבה הצפונית ומצאנו קהל של כ-40 איש הממתין מחוץ לקרוסלה הצפונית להיכנס למחסום. שני המסלולים, 1 ו-4, היו סתומים ופעלו לאט. טלפנו למוקד ולחמ"ל המחסום והמתנו עד שראינו שהדברים התחילו לזוז.

17:25: רפאת (ביר נבלא): כבר מרחוק התחילו להזהיר אותנו נהגים שהמצב רע ושהמחסום נסגר. כשהגענו היה תור של 32 מכוניות. סיור של קצין עצר לידינו וסיפר שהעומס נוצר כתוצאה מ"אירוע" שגרם לסגירת המחסום, אבל כעת עם סיום האירוע חזר המחסום לפעול. וכך אמנם קרה. החיילים העבירו את המכוניות במהירות. לא היה בידול.

17:45: כפר קלנדיה: פגשנו את מוכתר הכפר שסיפר שהוא מצפה לשמוע בקרוב החלטת בג"צ בעקבות הערעור שהוגש בשם תושבי הכפר בעניין פתיחת אשנב בגדר. מביתו בקצה הכפר ראינו שהתור במחסום עטרות (מרחק מטרים ספורים) עדיין ארוך ומייגע.

18:15: חזרנו למחסום רפאת ומצאנו שתור הרכבים מונה כ 10-12 מכוניות. כל פעם עכבו החיילים טרנזיט אחד לבדיקה וכששחררו אותו עכבו את הבא אחריו, כך שטרנזיט אחד המתין דרך קבע בצד הכביש.

19:20: מחסום ליל: תור הרכבים בליל מנה כ-10 מכוניות.

בדרך לחיזמה נתקענו בפקק אדיר שלא זז. מול הכניסה לכפר גילינו שהפקק נוצר בגלל תאונת דרכים מחרידה.