מחסום טורה: החמור בינתיים לא זקוק לאישור

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
נטע גולן וחנה הלר
Mar-17-2021
|
Afternoon

 16.40 – 15.15

מחסומי חרמש ומבוא דותן - הם מחסומים על כביש 585 המחבר את מחסומי השרון (שער אפרים) לג'נין וקאבטיה, בהם עוברים רק כלי רכב. מגדל השמירה במחסום ליד מבוא דותן  מאויש כנראה על ידי שני חיילים ותנועת כלי הרכב, בעיקר לכיוון ג'נין וקאבטיה, מתנהלת ללא בעיות.

מחסום עאנין  15.45 הגענו למחסום בדיוק בשעה בה הוא אמור להפתח אבל מצאנו שמ' , בנו  והטרקטור העוברים הקבועים והכמעט יחידים אינם. לאחר שהתקשרנו למ' התברר שהיום לשם שינוי, פתחו את המחסום 15 דקות לפני הזמן וכמובן ללא הודעה מוקדמת. מ' סיפר לנו שעוד שתי נשים עברו איתם.

מחסום טורה  16.00 שקט ומלוכלך כרגיל, מעט אנשים וכלי רכב עוברים בשני הכיוונים. פגשנו תושב דאר אל מלח עם חמור עמוס במצרכי מזון. הוא סיפר לנו שפעם בשבוע הוא יוצא לקניות בג'נין, קושר את החמור ליד המחסום חוזר ומעמיס על החמור את הסחורה. שמחנו לשמוע, כי כנראה כבר לא דורשים תאום על מעבר מזון בכמות שנישאת על גבי חמור.

מחסום ברטעה  16.15 מגרשי החניה והכבישים בצד הפלסטיני עמוסים  במכוניות. עשרות מכוניות ומאות פועלים מגיעים מישראל וממרחב התפר ויורדים בשרוול. לשאלתנו כמה מהם סיפרו שחוסנו במחסומי ג'למה (גלבוע) וטייבה (שער אפרים) אבל מרביתם לא חוסנו עדיין.