עאנין, ריחן, שקד, יום ב' 12.1.09, בוקר

Share:
Facebook Twitter Whatsapp Email
Observers: 
חנה ה', אנה נ-ש' (מדווחת)
Jan-12-2009
|
Morning

6.10 מחסום עאנין (מחסום חקלאי)
בכניסה למחסום מוצבים בטונדות במצולב להאטת המהירות. זה עתה עובר התושב הראשון. לדבריו כ- 50 תושבים/ות ממתינים/ות ליציאה. המעבר איטי להחריד והקור כבד מנשוא . בידוק השקיות ותיקי הצד מתבצע, כבעבר, על הקרקע הבוצית. ב- 06.30 מגיע האמר עם חיילים נוספים , אלה שומרים לבל יחצו הממתינים  את השער האמצעי. בשלב מסוים מצטרפים לשני החיילים לבידוק. עכשיו מקיפים חמישה חיילים את התושב הממתין לאישור ליציאה... אשה בכותנת פסים עממית  עם בנה מתווכחת עם חיילים מנפנפת בידיה מנסה לשדל אותם להעביר אותו.  ללא הועיל. הבן מוחזר  והיא חוזרת בעקבותיו. לאחר כ- 15 דקות חוזרת ובידה מסמך . היא  צועדת אליהם קוממיות, מציגה את הנייר אך אינה מצליחה לשנות את רוע הגזירה. בנה , אשר לטענתה  צעיר דיו כדי לעבור ללא אישור- מוחזר שוב .החיילים יורדים לנעול את המחסום התחתון . הכל עולים למעלה המחסום האמצעי. הקצב מוגבר משהו , אך עדיין איטי ומוקפד ארבעה תושבים חוזרים לבתיהם. על יד השער האמצעי , אנשים שאבדו את סבלנותם בקור הקשה הזה רבים וצועקים – עניין שבשגרה , על מקומם בתור .


7.10 –מחסום שקד-טורה

רוב העוברים באים מהגדה  עוברים דרך הביתן. לקראת  השעה 07.30 מגיעים תלמידים/ות וסטודנטיות חוברות הלימוד מגולגלות בידיהם. זוהי תקופת הבחינות קודם ליציאה לחופשה בשבוע הבא. ההתנהלות- שגרתית. ,הולכי הרגל" הצעירים עוברים מאחורי מעקה הביטון עשוי חומות אבן נמוכות, בתוך הבוץ . כל  "קיצור דרך" זוכה לנזיפה מחייל קפדן. תלמידים וסטודנטיות פטורים/ות  מבדיקה בביתן.ארבעה צעירים עוברים מהגדה למרחב התפר. אחד הצעירים מעוכב על ידי חיילים בצד הדרך . האחרים אינם יודעים לפשר הדבר  שהרי לכולם אישורים . הם ממתינים. גם אנחנו. מספר דקות,  והצעיר משוחרר ומצטרף לחבריו.  אני חושדות מאד שאנשי השב"כ פועלים גם כאן בגיוס משת"פים צעירים .כפי ששמענו לא אחת גם בעבר במחסומים אחרים וכפי שארע לפני כשבועיים למיודענו ממרחב התפר.קצב הבידוק והמעבר סביר.

07.40 מחסום ריחן - ברטעה
אנשים עוברים בשרוול בקבוצות קטנות שתי מכוניות פרטיות ממתינות לבידוק , בכיכר המחסום ממתינים  נוסעי מכונית פרטית הנבדקת קודם שהיא מורשת להמשיך לגדה. אין טנדרים במגרש. איננו בטוחות אם ישנם בבידוק באותו זמן. קר מאד. גם מספר הנהגים הולך ופוחת.  בשעה זו כמעט ואין אנשים השבים לגדה, המעטים שבהם- השאירו את רכבם במחסום קודם ליציאתם למרחב כך שפרנסה מהם – איין. האיש שאישור המסחר שלו  החרם  בשבוע שעבר, נצפה היום על ידי אחד הנהגים, עובר בטרמינאל. המחסום מוצף בכלי רכב צבאיים רבים מתמיד, תנועה ערה לאורך כביש המערכת בואכה למחסומים ולגדה.
 
08.15 עזבנו